Rôzne

Ďalší priestor na oddych v Bratislave: V areáli Novej Cvernovky vznikne verejný park

Park bude verejne prístupný, s čím súvisí aj plánované odstránenie múru s oplotením, ktoré oddeľujú areál od ulice.

Ilustračný obrázok k článku Ďalší priestor na oddych v Bratislave: V areáli Novej Cvernovky vznikne verejný park
7
Galéria

V Novom Meste by mal pribudnúť nový verejný park. Vzniknúť má na ploche viac ako 8200 štvorcových metrov v areáli komplexu bývalej strednej chemickej priemyslovky na Račianskej ulici.

Park aj cyklotrasa

V súčasnosti je to kreatívne centrum Nová Cvernovka. Park bude verejne prístupný, s čím súvisí aj plánované odstránenie múru s oplotením oddeľujúcim areál od ulice. V pláne je tiež vybudovanie cyklotrasy.

„V novej podobe parku vzniknú pobytové plochy, miesta pre dočasné aj trvalé umelecké inštalácie, terasa umožňujúca organizáciu kultúrnych podujatí. V zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny pribudnú kosené a nekosené trávnaté plochy, záplavová lúka a zvýši sa množstvo stromov,“ približuje Nadácia Cvernovka.

Na projekčné i realizačné práce v súvislosti s parkom by mohol prispieť verejný i súkromný sektor. „Sme pripravení naďalej sa aktívne podieľať na projekte premeny areálu na verejný park, taktiež aj na projekte vybudovania skateparku pre verejnosť a skate komunitu v zadnej časti areálu,“ poznamenal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Priestor pre kultúru

Počas uplynulých dvoch rokov prebehli v parku brigádnické a odborné práce, keď bol priestor vyčistený, stromy a kríky orezané, pokosené a vysadené nové trávniky. Pribudol tiež nový dočasný povrch chodníkov, náteru sa dočkalo chátrajúce oplotenie.

Pribudli detské ihrisko, letná terasa a pódium kultúrneho priestoru, terasa cukrárne, verejná sauna, alebo dočasne umiestnený pavilón kognitívnych ilúzií Amesova izba. V susednej časti areálu sa rozrastá komunitná permakultúrna záhrada.

Nová Cvernovka

Priestory niekoľkoposchodovej budovy bývalej školy, ktorá chátrala niekoľko rokov a bola prázdna, a susedného internátu má prenajaté Nadácia Cvernovka. Stavby boli postavené podľa projektu architekta Vladimíra Karfíka.

História lokality je úzko spojená s priemyselným podnikom Dynamit Nobel, neskoršou Dimitrovkou, alebo Istrochemom. Neďaleké obytné štvrte Biely Kríž a Dimitrovka boli pôvodne vybudované hlavne pre zamestnancov továrne.

Nový park (Nová Cvernovka)
7
Galéria
Zdroj: HB Reavis

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM