Park na Račianskom mýte ukrýva viaceré unikátne umelecké diela
Pri prechádzke parkom na Račianskom mýte zaujmú vašu pozornosť mnohé netradičné umelecké objekty. Viete, kto ich vytvoril a čo znázorňujú?
Kto pozná park na Račianskom mýte, zrejme súhlasí, že tento verejný priestor je potrebné zrevitalizovať. Mestská časť Nové Mesto by aj chcela park obnoviť, proti sú ale nevyriešené problémy s pozemkami.
Prechádzky v parku majú aj napriek tomu pre miestnych obyvateľov svoje čaro. Popri príjemnom oddychu, môžete obdivovať aj zaujímavé umelecké diela, ktoré vznikli v 60. rokoch minulého storočia.
Chlapec na koni
Zrejme najpozoruhodnejšou sochou je plastika chlapca na koni. Vytvoril ju slovenský sochár Alexander Trizuljak, ktorý sa nechal inšpirovať slovenskými ľudovými rozprávkami a navrhol plastiku, ktorá sa pôvodne volala „Janko a tátoš“. Postupne sa však čoraz častejšie začal používať názov „Slncový kôň“.
„Autorovi sa pri tejto plastike podarilo vynikajúco prepojiť ríšu fantázie a rozprávok, s túžbou človeka po odpútaní sa od zeme a lete do vesmíru. Táto téma bola v 60. rokoch 20. storočia veľmi populárna a obľúbená,“ pre Bratislava24.sk povedala Jana Hamšíková z Mestského ústavu ochrany pamiatok.
Vesmírna kompozícia
Vašu pozornosť zaujme aj plastika s názvom „Dievča s holubicou“ od akademického sochára Juraja Hovorku. „Plastika z tepaného medeného plechu je vysoká 210 cm a autor ju vyhotovil v roku 1967. Dievča v podrepe má na nohe holubicu, ku ktorej má strach sa priblížiť,“ informovala Hamšíková. V súčasnosti však holubica na nohe dievčaťa chýba, niekto ju ukradol.
Zaujímavá umelecká kompozícia sa nachádza v zadnom priestore parku. Jej autor Ladislav Snopek dostal za úlohu vytvoriť bariérovú stenu, ktorá by mala estetický charakter a zároveň uzatvárala priestor. Kompozícia dostala názov „Vesmír“. Vytvoril ju kombináciou troch betónových dosiek, ktoré sú dozdobené kovovými prvkami s námetom kozmu.
„Prvá doska má za námet dobývanie kozmického priestoru ľuďmi – je tu kozmonaut i raketový motor. Druhá stena nesie v sebe prvok našej slnečnej sústavy – planétu Saturn. Tretia stena má za námet znamenia zverokruhu a dve zemské rovnobežky – Obratník Raka a Obratník Kozorožca,“ opisuje Hamšíková.
V parku sa nachádzajú aj ďalšie umelecké diela. Snáď každému padne do oka socha „Hirošima“ z rokov 1982 až 1983 od akademického sochára Tibora Bartfaya. Nájdete tu aj sochu z pieskovca „Matka s dieťaťom“ od akademického sochára Františka Draškoviča z roku 1967.