Tomáš Stupavský Rôzne

Otras a hrôza! Tieto slová vystihujú zanedbaný podchod na Trnavskom mýte

Trnavské mýto je jedným z hlavných dopravných uzlov hlavného mesta. Denne týmto miestom prejde množstvo ľudí. No podchodu by sa každý najradšej vyhol. Čudujete sa prečo? Jednoduchá odpoveď, tak odpudivý verejný priestor nemá čo robiť v centre Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Otras a hrôza! Tieto slová vystihujú zanedbaný podchod na Trnavskom mýte
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou určite niekedy prechádzate aj Trnavským mýtom. Cez túto dôležitú dopravnú križovatku jazdí množstvo autobusových, električkových či trolejbusových liniek. To znamená, že práve Trnavské mýto patrí, čo sa týka pohybu chodcov, k najfrekvento­vanejším miestam v Bratislave.

No všetci ľudia majú minimálne jednu vec spoločnú a to negatívny názor na miestny podchod. A nie je sa vskutku čomu čudovať. Ak vchádzate do podchodu z hociktorej z ulíc, pri každom eskalátore na vás „svietia“ zo stien čmáranice. O nič lepšie to nie je ani priamo v podchode. No ruku na srdce, ale vyzerá to tam naozaj odpudivo.

Steny sú pomaľované a zničené, množstvo stánkov je zavretých, v priestoroch sa nachádzajú podivuhodní jedinci (bezdomovci, narkomani, zlodeji).

Prečo nie sú v podchode kamery?

Ľudia sú z podchodu právom znechutení. „Toto miesto je naozaj strašné. Nechápem prečo sa so súčasným stavom niečo nerobí. Človek má naozaj strach, keď podchodom prechádza a to aj cez deň. Ja keby nepracujem v Centráli, tak sa tomuto miestu oblúkom vyhýbam,“ rozhorčovala sa slečna Monika.

Aj fakt, že v blízkosti sa nachádza nákupné centrum by malo kompetentných prinútiť konať a začať s Trnavským mýtom niečo robiť.

Na otrasné podmienky sa sťažujú aj miestni obchodníci. „Ak by podchod vyzeral krajšie, lepšie by sa žilo aj nám, pretože by zákazníkov určite pribudlo. Však ja sa ľuďom ani nečudujem, že tadiaľto chcú čo najrýchlejšie prebehnúť a ani sa tu nezastavovať,“ uviedol majiteľ obchodu s mobilným príslušenstvom.

„Ďalším problémom je, že tu chýba kamerový systém. Ten by určite dopomohol tomu, že by sa z podchodu vytratili nekalé živly. Už niekoľko krát som videl ako tu niekto bez problémov užíva drogy,“ doplnil miestny obchodník.

Prečítajte si tiež: To sa len tak nevidí! Centrom Bratislavy sa pokojne prechádzajú potkany

Podobný názor mal aj personál zo záložne, ktorá sa v podchode nachádza. „To je pravda, kamery tu naozaj chýbajú. Náš obchod už bol niekoľkokrát vykradnutý. Veľkou nevýhodou tohto miesta je, že podchod sa v noci nezatvára, čiže sa stáva obľúbeným priestorom pre bezdomovcov,“ povedal nám mladík za predajným pultom.

Ďalej nám predajcovia prezradili, že v zavretých prevádzkach sa nachádzajú spustošené zariadenia a hlavne potkany. Z desiatich predajných priestorov boli dva zatvorené, plus v strede podchodu sa nachádza obrovský zapečatený komplex, kde sa v minulosti nachádzalo niekoľko obchodov.

Okrem toho v podchode chýbajú aj verejné toalety. Tie, ktoré sa tam v súčasnosti nachádzajú, môžu využívať iba zamestnanci miestnych prevádzok.

Trnavské mýto chcelo riešiť Nové Mesto

Kto je vlastne za tento priestor na Trnavskom mýte zodpovedný? Ako sme sa dozvedeli od hovorcu Nového Mesta Mareka Tettingera mestská časť mala záujem sa podchodu ujať.

„Tri roky sme sa usilovali prebrať zodpovednosť za podchod na Trnavskom mýte, no magistrát Bratislavy nám to neumožnil. Potom, ako sme splnili ich prvotné požiadavky, argumentoval tým, že podchod je komunikáciou, o ktorú sa zo zákona môže starať len magistrát,“ vysvetlil Tettinger.

Komunikáciami prvej a druhej triedy sa rozumejú všetky cesty a priestory, ktoré využívajú vozidlá MHD. Mestské časti sa môžu starať iba o cesty a priestory tretej triedy.

S problémom okolo podchodu na Trnavskom mýte sme oslovili aj magistrát, no na jeho odpoveď stále čakáme.

Avšak jedno je isté, s podchodom sa musí začať niečo robiť. Pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v Bratislave konali v roku 2011, zdobili Trnavské mýto pekné a slušné grafity.

Neskôr prišiel Orange s výbornou kampaňou, kedy sa na steny umiestnili veselé fotografie vysmiatych ľudí. Takmer každý sa pousmial nad týmto skvelým nápadom. No približne pred rokom sa snímky strhli. Prečo ich niečo zmysluplné nenahradilo?

Každopádne mesto by malo začať tento problém riešiť. Je nemysliteľné, aby sa v centre mesta ľudia obávali o svoju bezpečnosť a museli sa pozerať na tak zúbožený priestor.

Prehľad prevádzok, ktoré sa v súčasnosti v podchode nachádzajú:

Prevádzka Stav
Papier, školské potreby otvorené
Tabak a tlač otvorené
Bagetéria otvorené
Mobil shop otvorené
Forneti otvorené
Chlieb a pečivo zatvorené
Subway firm zatvorené
Obuvex – oprava obuvy otvorené
Oprava šperkov otvorené
Záložňa otvorené

Pod článkom nájdete video z podchodu, na ktorom uvidíte v akom stave sa nachádzajú tamojšie prevádzky.

Trnavské mýto, podchod
1
Galéria
Trnavské mýto, podchod
20
Galéria
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM