Jakub Forgács Samospráva

Otázny stav kanalizácie po prívalových dažďoch: Bratislavský poslanec chce dať preveriť jej stav

Vyčíňanie letnej búrky v hlavnom meste narobilo poriadnu šarapatu. Zatopené boli ulice, ale aj pivnice domov. Podľa poslanca bratislavského Nového Mesta by kanalizácia mala zvládať aj takúto veľkú vodu, preto chce dať preveriť jej stav.

Ilustračný obrázok k článku Otázny stav kanalizácie po prívalových dažďoch: Bratislavský poslanec chce dať preveriť jej stav
Zdroj: Webnoviny.sk

Poslanec bratislavského Nového Mesta Peter Ágoston (bez politickej príslušnosti) chce svojím návrhom na najbližšom zasadaní miestneho zastupiteľstva Bratislava – Nové Mesto zaviazať starostu Rudolfa Kusého (bez politickej príslušnosti), aby v súčinnosti s magistrátom hlavného mesta a Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) preveril stav kanalizácie a frekvenciu čistenia kanalizačných vpustov v Novom Meste. Podľa Ágostona je to potrebný krok pre následné navrhnutie riešení, ktoré by zabránili škodám, k akým v mestskej časti došlo po nedeľňajších prívalových dažďoch.

Ágoston v tejto súvislosti poukázal na situáciu obyvateľov, ktorí bývajú napríklad v okolí Ľudového námestia. „Ľudia mali 40 cm vody v pivniciach, zatopené kotle, nemali k dispozícii teplú vodu, je to pre nich naozaj reálny problém,“ povedal Ágoston.

Mesto v tejto súvislosti tvrdí, že problém nespôsobuje zanedbanie stavu kanalizácie, ani nedostatočné čistenie vpustov. „Tie čistíme priebežne a ide sa aj nad rámec plánovaného čistenia, ak je to nevyhnutné,“ uviedla Martina Halušková z mediálneho referátu bratislavského magistrátu. Problémom v tomto prípade boli podľa mesta extrémne zrážky. „Pri takom úhrne, ako v nedeľu spadol, by musel byť kanál na každom metri cesty,“ uviedla Halušková.

Ágoston si nemyslí, že by kanalizácia nedeľňajšiu vodu „nemala stíhať“. „Ale ak to nezvláda, je to presne dôvod na hľadanie riešení, ktoré zabránia v budúcnosti podobným situáciám,“ zopakoval miestny poslanec, ktorý je aj poslancom samosprávneho kraja. Hovorca Nového Mesta Marek Tettinger v tejto súvislosti uviedol, že mestská časť sa spolu s BVS problematikou zaoberá už dlhodobo. „V uplynulom období preto bola len v spomínanej lokalite v okolí Ľudového námestia zrekonštruovaná kanalizácia na Riazanskej ulici, rieši sa Hálkova a naplánovaná je rekonštrukcia kanalizácie na Svätovojtešskej ulici,“ uviedol Tettinger.

Foto: ilustračné

Vyčíňanie letnej búrky v hlavnom meste
8
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM