Nina Táborská Krimi

Od vraždy Miroslava Sýkoru uplynulo 18 rokov. Proces s obžalovanými ešte len začína

Po viac ako 18 rokoch, ktoré uplynuli od vraždy bratislavského bossa a zakladateľa skupiny sýkorovcov - Miroslava Sýkoru, sa začne v utorok 10. marca proces s kvartetom mužov, ktorí sú obžalovaní z jeho vraždy.

Ilustračný obrázok k článku Od vraždy Miroslava Sýkoru uplynulo 18 rokov. Proces s obžalovanými ešte len začína
Zdroj: TASR

Pojednávanie sa pred senátom Okresného súdu Bratislava I začne v utorok prednesením obžaloby a naplánovaný je aj výsluch obžalovaných.

Proces by mal pokračovať aj v stredu 11. marca. Senát študoval rozsiahly spisový materiál približne päť mesiacov, keď obžaloba bola podaná na súd v druhej polovici júla minulého roku. Uviedol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Štvorica páchateľov

Z vraždy Sýkoru sú obvinení Marek L., Richard B. prezývaný Kofola, Milan M. a Ľuboš F., považovaný za bossa nitrianskeho podsvetia. Trojica z obvinených Marek L., Richard B. a Milan M. sa dostali po podaní obžaloby na slobodu 17. júla 2014, a to pre procesnú chybu prokurátorky.

Obvinený Ľuboš F., ktorého odsúdili v inej ekonomickej trestnej veci v kauze nitrianskeho cukrovaru na trojročný trest odňatia slobody, je v súčasnosti v ústave na výkon trestu. Na takýto trest ho právoplatne v septembri 2013 odsúdil odvolací Krajský súd v Nitre, keď ho predtým okresný súd uznal vinným za vydieranie aj za útok na verejného činiteľa.

Štvoricu páchateľov obvinili z vraždy Sýkoru až v roku 2013 – teda vtedy po 16 rokoch od skutku. Vo februári 1997 prišiel vtedajší boss na parkovisko hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Útočníci spustili na muža streľbu, ktorej podľahol.

Meno Sýkoru ostáva naďalej silné

O jeho smrti bolo viacero teórií, z ktorých prevažovala najmä tá, že sa na nej podieľala osoba z bratislavského podsvetia Peter Križanovič pod prezývkou Duran, ktorý sa krátko pred atentátom na Miroslava Sýkoru stal obeťou neúspešného atentátu údajne skupiny sýkorovcov.

Duran pri streľbe prišiel o dolnú končatinu, neskoršie po Sýkorovej smrti bol zavraždený vo veku 27 rokov pri bombovom atentáte v Petržalke, keď nálož bola umiestnená v aute, ktoré bolo zaparkované hneď vedľa Duranovho. Vybuchla v momente, keď Duran nastupoval do svojho auta.

Prečítajte si tiež: Mafiánske vraždy v Bratislave odvolací súd stále riešiť nemôže

Za jeho smrťou mali údajne stáť spory týkajúce sa rozdeľovania ukradnutých takmer 200 miliónov slovenských korún z pobočky Všeobecnej úverovej banky v Nitre. V súvislosti s delením peňazí z tejto historickej krádeže dochádzalo v Bratislave a po celom Slovensku k vraždám a násilnostiam.

Meno Sýkoru je naďalej v Bratislave známe a silné, aj keď jeden z jeho nástupcov František B. (nachádza sa v súčasnosti vo väzbe za drogovú trestnú činnosť) tvrdí, že skupina ako celok už dávno neexistuje.

Výpalníci, vydierači, aktéri veľkých krádeží a biele kone

Sýkora patril medzi nadpriemerne inteligentných mužov bratislavského podsvetia. Vysokoškolské štúdium začal na elitnej diplomatickej škole v Moskve. Jeho otec pôsobil ako diplomat na Ukrajine a neskoršie v Rusku. Sýkora po návrate na Slovensko necelý rok študoval v Bratislave žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Už počas vysokoškolského štúdia vytvoril okolo seba silnú skupinu mužov, ktorí krátko po Nežnej revolúcii pôsobili najmä ako výpalníci, vydierači, aktéri veľkých krádeží a biele kone. Spočiatku sa venoval menšej trestnej činnosti ako napríklad obchodu s kaviárom, hazardným hrám, falšovaniu dokumentov, kupliarstvu a podobne.

Prečítajte si tiež: Mafia: Šéfovi piťovcov J. Ondrejčákovi znížili trest! Do väzenia pôjde len na 16 rokov

Okolo Sýkoru sa pohybovali na začiatku 90. rokov po rusky hovoriace osoby. Neskôr začal grupovať svoju skupinu z bývalých bratislavských biletárov a vekslákov, medzi ktorými boli po jeho smrti aj štyria najvplyvnejší ľudia, a to neskoršie zavraždený Peter Čongrády, alias Čongi, Róbert L., alias Kýbel, po ktorom sa v súčasnosti pátra a ktorý je obvinený minimálne z desiatich vrážd. Ďalej Ladislav Bališ, ktorého právoplatne odsúdil Najvyšší súd SR minulý rok v máji na 25 rokov odňatia slobody, napokon spomínaný František B., obžalovaný z vydierania bývalej krčmy U Matúša a obvinený z drogovej trestnej činnosti.

Podľa viacerých neoficiálnych zdrojov metódy, ktoré neskôr uplatňoval Sýkora v bratislavskom a napokon aj celoslovenskom podsvetí, sa „naučil“ v Rusku.

Sofistikované metódy Sýkoru

Skupina sýkorovcov začala vznikať a pôsobiť v polovici 90. rokov, keď ešte „nefungovala“ v hlavnom meste skupina piťovcov z Lamača a vplyv v Bratislave mali len skupiny svobodovcov, takáčovcov, neskôr skupina jakšíkovcov a menší vplyv skupina suchánkovcov.

Členovia skupiny sa navzájom nepoznali. Sýkora používal sofistikované metódy. Vyššie postavení členovia jeho skupiny pri získavaní finančných prostriedkov neuplatňovali hrubú silu, ale zastrašovanie prostredníctvom najatých, v posilňovniach vytrénovaných silákov, ktorí dostali prezývku „hrubokrkí“.

Získané peniaze Sýkora nemíňal, ale po „prepraní“ prostredníctvom komplicov ich investoval do svojich firiem.

Sýkoru podozrievali z vraždy Róberta Remiáša, ktorá sa stala 29. apríla 1996 v Karlovej Vsi v Bratislave. Obvinený z nej bol aj Jozef R., prezývaný Potkan. Sýkora mal údajne prepojenie s vtedajším vedením Slovenskej informačnej služby (SIS).

Krátko pred smrťou sa Sýkora chválil, že jeho majetok presiahol miliardové hodnoty aj s tým, že nemal problém nechať zbiť poslanca Národnej rady SR a bývalého známeho speváka, keďže mu robil „problémy“ v jednom z jeho podnikov.

Foto: Na snímke jeden z obžalovaných Ľuboš F. prichádza do pojednávacej siene na chodbe Justičného paláca na Záhradníckej ulici.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM