Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia Rače sú so zámerom mesta o bývalom račianskom „Pentagone“ nespokojní
Foto: t s

Obyvatelia Rače sú so zámerom mesta o bývalom račianskom „Pentagone“ nespokojní

Bývalá základná škola v Rači si po rokoch ignorovania konečne vyslúžila pozornosť mesta. V priestoroch budovy chce mesto zriadiť spoločný depozitár pre Múzeum mesta Bratislavy a Galériu mesta Bratislavy.

ts Rôzne Rôzne
ts Rôzne Rôzne

Obyvatelia Rače sú so zámerom mesta o bývalom račianskom „Pentagone“ nespokojní

Bývalá základná škola v Rači si po rokoch ignorovania konečne vyslúžila pozornosť mesta. V priestoroch budovy chce mesto zriadiť spoločný depozitár pre Múzeum mesta Bratislavy a Galériu mesta Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Obyvatelia Rače sú so zámerom mesta o bývalom račianskom „Pentagone“ nespokojní
Foto: t s

Budova Základnej školy na Plickovej ulici bola v minulosti označená za najschátralejšiu budovu v Rači. Keď školu kvôli problémom najmä so strechou a vodou zavreli, rodičia detí, ktoré do tejto školy chodili, zúrili.

Nepomohla ani petícia, pod ktorú sa podpísalo 2 433 občanov. Obyvatelia Rače boli nahnevaní na miestnych poslancov. Vinili mesto aj mestskú časť z nečinnosti, ktorá priviedla školu do dnešného stavu.

Vtedajší starosta Rače miesto opravy školy navrhol jej zatvorenie. Mestská časť pritom na záchranu budovy peniaze mala. Budova bývalej ZŠ prešla po zrušení na základe rozhodnutia z roku 2007 do správy magistrátu mesta. Najskôr malo byť v budove bývalej ZŠ súkromné gymnázium.

Mesto našlo neskôr investora, ktorý chcel v budove zriadiť vysokú školu, a tak začal s rekonštrukčnými prácami. Po výmene väčšiny okien bola z dôvodu nedostatku financií rekonštrukcia zastavená.

Záhady v budove školy

V posledných dňoch zaznamenali obyvatelia Rače opäť v okolí bývalej ZŠ Plickova ruch. Tentoraz nešlo o indivíduá potulujúce sa v priestoroch školy, ale o vykonávanie odborných prehliadok stavby.

„Posledný zámer mesta, o ktorom vieme, bol zriadiť v priestoroch ZŠ depozitár Galérie mesta Bratislavy. V akom je to štádiu, nevieme. Vymenené okná na budove sú porozbíjané,“ vyjadrila sa hovorkyňa mestskej časti Rača Eva Miklánková.

„Vzhľadom na to, že tento objekt už dlhé roky chátra, hlavné mesto má záujem na jeho ďalšom využití. Jednou z možností je využívanie tohto priestoru ako účelového zariadenia hlavného mesta SR Bratislavy pre Múzeum mesta Bratislavy a Galériu mesta Bratislavy ako depozitáru. Preverujeme, či je tento priestor vhodný na takéto využitie – dali sme si vypracovať správu na posúdenie vhodnosti objektu na tento účel,“ informuje Bratislava24.sk hovorkyňa mesta Bratislava Ivana Skokanová.

So zámerom mesta sú obyvatelia Rače nespokojní. „Pri všetkej úcte k magistrátu, na účely depozitu galérie môžu využiť budovu na okraji mesta. Školská budova v strede sídliska by sa mala využiť ako škola, respektíve iné zariadenie slúžiace obyvateľom danej mestskej časti,“ znie jeden z množstva negatívnych komentárov na sociálnej sieti.

Čítajte aj: Rača začína s rekonštrukciou škôlky. Kapacitu by mali zvýšiť o 50 detí

Horúci kandidát

Šéf Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár pre Bratislava.24.sk potvrdil, že budova ZŠ Plickova je najväčším kandidátom na rekonštrukciu a následné umiestnenie spoločného depozitára Galérie mesta Bratislavy a Múzea mesta Bratislavy.

Depozitáre, ktoré má galéria k dispozícii, sú v zlom technickom stave, nespĺňajú štandardné podmienky pre úschovu umeleckých diel. „Vhodné priestory na depozitár hľadáme už dva roky. Najreálnejším riešením vyzerá byť budova bývalej ZŠ Plickova, čakáme ešte na znalecký posudok od statikov,“ informuje Jančár.

V depozitári musia byť vhodné podmienky na úschovu umeleckých diel, akými sú vzácne obrazy a sochy. „Momentálne máme dočasné depozitáre v Devínskej Novej Vsi, tie ale nespĺňajú základné štandardy. Sú to budovy z plechu, v ktorých nie je klimatizácia, kúrenie ani možnosť regulácie vlhkosti,“ opisuje Jančár.

Galéria tiež hľadá priestory na umiestnenie úžitkového umenia – nábytok, sklo. „Diela vysokej umeleckej hodnoty sa nám ničia. Mesto by mohlo prísť o neopakovateľné kultúrne hodnoty. Tieto pamiatky musíme zachrániť,“ opisuje situáciu šéf Galérie mesta Bratislavy.

Obrazy áno, deti nie

Jedným z dôvodov, prečo poslanci hlasovali za zrušenie ZŠ, boli aj nevhodné podmienky na to, aby sa deti v chátrajúcej škole zdržiavali či stravovali. Budova bola na prevádzku školy nevyhovujúca, pre budúci depozitár mesta vyhovujúca môže byť.

V ZŠ bol problém s vodou, steny boli premočené, statika sa narúšala, nehovoriac o najväčšom probléme budovy, ktorým bola strecha. Už v čase, keď sa špekulovalo o jej zatvorení, poslanci do školy investovať nechceli.

Čítajte aj: Rača sa pridáva k jednotnej parkovacej politike

Myslíme na vašu budúcnosť

Z dôvodu výstavby niekoľkých bytových komplexov, ktoré sa v Rači rýchlo rozrastajú a rozrastať aj budú, je logický predpoklad nárastu obyvateľov v mestskej časti.

Po nasťahovaní mladých rodín sa, samozrejme, objaví aj problém s umiestňovaním detí do predškolských a školských zariadení.

Opýtali sme sa preto hovorkyne mesta Bratislava, či mesto neuvažovalo napríklad o zriadení škôlky v priestoroch školy. Na otázku sme do dnešného dňa odpoveď nedostali.

V diskusii Račanov na sociálnej sieti sa tiež objavilo vyjadrenie Jána Bednariča z Račianskeho spolku, ktorý tvrdí, že existujúce ZŠ v Rači nemajú kapacitu zaplnenú ani na 80 percent, s čím Račania nesúhlasia.

„Takže keď školy nie sú naplnené, tak budovu, čo vieme využiť ako škôlku, ktorých je snáď okrem Petržalky v Bratislave dlhodobo nedostatok, radšej použijeme na depozitár galérie. Skvelý nápad,“ vyjadruje svoju nespokojnosť s umiestnením depozitára diskutujúci Miro.

Zanedbané umelecké dielo

Keramická mozaika „Kocúr“ na budove ZŠ s rozmermi 820 × 360 cm je evidovaná v zozname pamätníkov, pomníkov, výtvarných diel a pamätných tabúľ na území hlavného mesta SR Bratislavy.

Kompozícia s rozprávkovým námetom je vyhotovená z keramických glazovaných dlaždíc štvorcového tvaru. Autorom je slovenský sochár Ivan Vychlopen.

Napriek výnimočnosti diela je mozaika zničená graffitmi a chradne pod neupravenými konármi kríkov tiahnucími sa celým areálom.

Čítajte aj: Národný futbalový štadión by mali začať stavať v priebehu nasledujúcich týždňov

V ZŠ na Plickovej bude depozitár galérie
14
Galéria
Foto: t s
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín