Michaela Katonová Rôzne

OBRAZOM: Pozrite sa, ako vyzerala Hlavná stanica v minulosti a dnes

Hlavná stanica v Bratislave je pre mnohých tŕňom v oku. Kedysi vyzerala inak, ako ju poznáme dnes. Električky aj trolejbusy vysadili cestujúcich rovno pred vchodom a na Predstaničnom námestí nebol ani náznak neporiadku.

Ilustračný obrázok k článku OBRAZOM: Pozrite sa, ako vyzerala Hlavná stanica v minulosti a dnes
Zdroj: Dnes24.sk

Najstaršiu staničnú budovu postavili v roku 1848 na Šancovej ulici ako koncovú pre trať Bratislava – Gänserndorf – Viedeň a Bratislava – Břeclav. V súčasnosti slúži Ministerstvu vnútra. Druhá budova vznikla v roku 1871 po dokončení trate Budapešť – Štúrovo – Bratislava a používa sa dodnes.

Tretia budova bola dokončená v roku 1989 ako prístavba druhej budovy. Výstavba sa musela uskutočniť z nedostatočných kapacitných dôvodov. Obslužné priestory pre cestujúcich boli pod normou. Prístavba mala byť pôvodne len dočasným riešením, keďže sa rátalo s výstavbou novej železničnej stanice a staničnej budovy východne od súčasných objektov.

Spočiatku Hlavná stanica slúžila aj pre nákladnú železničnú dopravu. Ako sa zvyšoval počet osobnej dopravy, nákladná bola presunutá do iných staníc.

Zaujímavosťou je aj vínovod na stanici či nákladná lanovka z Patrónky. V tejto časti hlavného mesta bola továreň na náboje – patróny. Odtiaľ pochádza názov „patrónka“.

Umelecké diela, ktoré na stanici zotrvali

Až dodnes si na Hlavnej stanici môžeme všimnúť diela, ktoré boli osadené ešte v minulom storočí. Nad hlavnou rímsou druhej staničnej budovy sa nachádza umelecké dielo z bronzu „Okrídlené koleso“ od akademickej sochárky Heleny Mandičovej-Šinályovej. Na strechu prijímacej budovy bolo osadené v roku 1939.

Vo vestibule prijímacej budovy sa na šírku celej steny nad vstupom k nástupištiam nachádza freska v štýle socialistického realizmu. V roku 1960 ju zhotovil akademický maliar František Gajdoš.

Prečítajte si tiež: Nosičom batožiny na Hlavnej stanici sa darí aj rok po spustení. Ich cesta za lepším životom však nie je jednoduchá

Hlavná stanica v minulosti a dnes
7
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM