Tomáš Stupavský Rôzne

Obec Závod bude mať vďaka Bratislavskému samosprávnemu kraju čistú pitnú vodu

Technologická linka na úpravu pitnej vody v obci Závod je už namontovaná. Ako informoval starosta Závodu Peter Vrablec, linku spustia po Novom roku.

Ilustračný obrázok k článku Obec Závod bude mať vďaka Bratislavskému samosprávnemu kraju čistú pitnú vodu
Zdroj: TASR

Na technologickú linku získala obec dotáciu 50.000 eur od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Starosta Závodu odhaduje, že v rámci spolufinancovania projektu by mala obec prispieť na pokrytie celkových nákladov sumou do 20-tisíc eur.

Úpravovňu vody vysúťažila obec za 49.840 eur bez DPH. „Spolu s ďalšími prácami, ktoré bolo potrebné v súvislosti s montážou urobiť, sme do modernizácie obecného vodovodu investovali doteraz 66.373 eur,“ uviedol Vrablec. „Ešte bude potrebné vyčistiť vodojem, uvidíme, čo nám ukáže aj revízia elektrických rozvodov,“ uviedol Vrablec.

Technologická linka má zabezpečiť odstránenie nadlimitných hodnôt chemických látok, ako je mangán, železo a amónne ióny, ktoré sa vo vode z obecného vodovodu opakovane zistili pri hygienických kontrolách.

Nevyhovujúcu pitnú vodu chcela obec riešiť prostredníctvom dotácie z Environmentálneho fondu. „V roku 2012 ani 2013 sme so žiadosťou neuspeli,“ uviedol v tejto súvislosti starosta Závodu. Ako nepriechodná z finančných i technických dôvodov sa ukázala aj možnosť dodávať pitnú vodu napojením na sústavu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS).

Pre obec sa tak stala jediným finančne dostupným riešením možnosť upraviť kvalitu vody priamo z obecného zdroja, a to zakúpením technologickej lin­ky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM