Komunálne voľby

O spoločnom opozičnom kandidátovi na primátora rozhodne prieskum

Rozhodnúť by sa malo medzi súčasným starostom Vajnôr J. Mrvom, ktorému už vyjadrili podporu opozičné OĽaNO, SaS, Sme rodina a kandidátkou na primátorku za mimoparlamentné KDH C. Líškovou.

Ilustračný obrázok k článku O spoločnom opozičnom kandidátovi na primátora rozhodne prieskum
Zdroj: TASR

Kto bude jediným spoločným kandidátom opozície na primátora Bratislavy v novembrovým komunálnych voľbách by mal určiť až prieskum verejnej mienky. Rozhodnúť by sa malo v primárnych voľbách medzi súčasným starostom bratislavských Vajnôr Jánom Mrvom, ktorému už v júni vyjadrili podporu opozičné OĽaNO, SaS, Sme rodina a kandidátkou na primátorku za mimoparlamentné KDH Caroline Líškovú. Dohodli sa na tom OĽaNO i KDH, rešpektujú to SaS aj Sme rodina.

Rozhodne prieskum

Kým ešte v júni sa KDH a OĽaNO nevedeli zhodnúť a postavili si do volieb vlastných kandidátov, vo štvrtok sa situácia zmenila a vyhlásili, že demokratická opozícia bude mať len jedného kandidáta na primátora Bratislavy. „Dohodli sme sa s KDH, že zorganizujeme primárne voľby. Inak povedané, že ľudia si v prieskume agentúry Focus vyberú, buď Mrvu alebo Líškovú, a ten bude náš spoločný kandidát v komunálnych voľbách na primátora Bratislavy,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

Predseda KDH Alojz Hlina spresnil, že na budúci týždeň prebehne moderovaná diskusia s Mrvom i Líškovou. Nasledovať bude prieskum, ktorého výsledky chcú prezentovať 10. septembra. „Keby ten rozdiel nebol výrazný, tak sa spúšťajú trošku iné mechanizmy. Máme záujem vytvoriť systém, ktorý vygeneruje čo najspravodlivejšie kandidáta, ktorý bude relevantným kandidátom a ktorý voľby v Bratislave vyhrá,“ vyhlásil Hlina.

V prieskume si podľa opozície budú môcť ľudia vybrať zo zhruba piatich kandidátov na primátora hlavného mesta, ktorí majú aj reálnu šancu sa ním aj stať.

„V prípade, ak by bol výsledok našich kandidátov príliš tesný, tak môže ešte rozhodnúť komisia, ktorú si spoločne vytvoríme a môže byť aj iná voľba,“ podotkol Matovič.

Líšková a Mrva uviedli, že túto dohodu rešpektujú a ide im o spojenie síl. „Ak pán Mrva jednoznačne preukáže, že je lepší kandidát, tak z mojej strany má podporu a ja sa do jeho tímu pridám. Mojím plánom je potom kandidovať na mestskú poslankyňu,“ uviedla Líšková. Mrva taktiež deklaruje, že bude rešpektovať výsledky prieskumu vernej mienky. V prípade víťazstva Líškovej sa zaradí do jej tímu. Hlina priznal, že táto dohoda nie je zadarmo. „Očakáva sa, že ten kto vyhrá primátora, toho druhého bude nominovať za viceprimátora,“ podotkol.

V prieskume agentúry Focus na prelome júna a júla, ktorý si objednal volebný tím kandidáta na bratislavského primátora Matúša Valla, viedol súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal s 30,9 percentami. Mrva v tomto prieskume dosiahol 23,5 percenta a Líšková 4,8 percenta. Matovič na margo toho uviedol, že sa aj napriek doterajším prieskumom rozhodli pre primárne voľby. „Chceme ukázať, že naozaj nám ide o spájanie,“ skonštatoval.

Ďalší kandidáti

Na primátora Bratislavy bude opätovne kandidovať súčasný šéf samosprávy hlavného mesta Ivo Nesrovnal. Jeho vyzývateľmi budú architekt a hudobník Matúš Vallo, ktorý má podporu mimoparlamentných Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko.

Kandidatúru na primátora hlavného mesta ohlásil aj bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý kandiduje ako nezávislý. Primátorom Bratislavy chce byť aj predseda mimoparlamentnej strany NAJ Viktor Béreš, spevák a podnikateľ Martin Jakubec, ktorý kandiduje ako občiansky kandidát a advokát Jaroslav Brada, ktorý je kandidátom iniciatívy .TERAZ v spolupráci so Stranou moderného Slovenska. Kandidovať ako nezávislý chce aj autor a organizátor Korunovačných slávností v Bratislave Miroslav Vetrík.

Komunálne voľby budú 10. novembra.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM