Samospráva

O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok sa bude uchádzať aj Rača

Bratislavská mestská časť Rača sa s určitosťou bude uchádzať o dotáciu na likvidáciu čiernych skládok od Ministerstva životného prostredia SR. Pre TASR to uviedol starosta Rače Peter Pilinský.

Ilustračný obrázok k článku O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok sa bude uchádzať aj Rača
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

„Výšku dotácie budeme žiadať podľa podmienok, aké budú vyhlásené ministerstvom,“ spresnil račiansky starosta. Mestská časť podľa jeho slov v súčasnosti eviduje približne 30 lokalít, kde sa nachádzajú čierne skládky.

„V minulom roku sme za odvoz odpadu zaplatili viac ako 3-tisíc eur, takže pomocnú ruku od ministerstva životného prostredia určite vítame,“ dodal Pilinský.

Čierne skládky sú takisto najčastejším podnetom, s ktorým sa obracajú obyvatelia Rače na samosprávu v rámci tzv. Zelenej linky. Tá funguje od februára ako nonstop linka pre nahlasovanie znečistenia alebo vandalizmu.

O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok chce požiadať aj bratislavská Dúbravka. Jej starosta Martin Zaťovič chce aj touto formou riešiť 25 čiernych skládok na území Dúbravky.

MŽP SR chce v rámci programu Veľké upratovanie Slovenska poskytnúť samosprávam na likvidáciu čiernych skládok približne desať miliónov eur. Environmentálny fond by mal vyhlásiť grantový program tak, aby sa čistenie Slovenska od čiernych skládok mohlo uskutočniť ešte v priebehu tohto roka. „Predpokladá sa, že prvé výzvy by mohli byť vyhlásené do konca apríla,“ informoval hovorca MŽP Maroš Stano.

Prečítajte si tiež: Viete kde sa zbaviť objemného odpadu? Čiernych skládok je v Bratislave viac než dosť. Pozor však na fotopasce

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM