Rôzne Správy

Nový pomník v Bratislave vzbudil vášne: Je miesto na nábreží vhodné pre HROB vojaka?

Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča.

Ilustračný obrázok k článku Nový pomník v Bratislave vzbudil vášne: Je miesto na nábreží vhodné pre HROB vojaka?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenská republika má po vyše 29 rokoch od svojho vzniku oficiálne protokolárne miesto – Hrob neznámeho vojaka. Za prítomnosti predstaviteľov štátu, členov vlády i parlamentu, predstaviteľov samospráv i veteránov ho odhalili v pondelok 5. decembra na Rázusovom nábreží v Bratislave.

Pod pomníkom boli zároveň uložené ostatky neznámeho vojaka – príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii. Práve ňou sa začalo oslobodzovanie Slovenska spod fašistickej nadvlády.

Levitujúci kruh

Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča. Pamätník je zároveň podsvietený. „Sú ako bratia tu, čo padli bezmenní, a preto všetci majú jedno meno: neznámy vojak,“ hlásia text na pamätníku. Jeho podoba vzišla z výtvarnej súťaže, do ktorej sa prihlásilo 24 návrhov zo Slovenska, Čiech a Moravy.

Hľadanie vhodného miesta

Protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády (ÚV) SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zdalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť i magistrát hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.

Hrob neznámeho vojaka je pocta všetkým vojakom, ktorí vo vojne padli bez mena, pretože sa ich nepodarilo identifikovať.

Nevhodný výber miesta

Akonáhle bolo protokolárne miesto ohlásené, spustila sa lavína kritiky, či sa na nábrežie hodí. Mnohí sa zhodli v tom, že by mu bolo „lepšie“ inde.

Dôstojný pamätník sa však nachádza skutočne na nedôstojnom mieste. Už nácvik odhalenia poukázal na problémy. Nastúpená stráž aj kapela sa tiesnila v obmedzenom priestore medzi cestou a osou pamätníka. Smerom k objektu Propelleru bola plocha obsadená zaparkovanými autami. Prípadní chodci, ktorí chceli prejsť po promenáde smerom k Slovenskému národnému múzeum alebo opačne, mali smolu – ceremónia vyplnila celé územie a obmedzila pohyb na významnej ploche, kadiaľ sa hýbe množstvo domácich aj turistov,“ píše YIM.BA.

Portál vyčíta umiestneniu pamätníka aj to, že pietnosť akcí, ktoré budú na tomto mieste prebiehať, naruší neustály dopravný ruch, vrátane električiek.

Zdroj: TASR/Miro Košírer

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM