Nový film T. Nvotovej Mečiar príde do kín 12. októbra

Po úspechu filmu Špina, prichádza mladá slovenská režisérka Teraza Nvotová k divákom s novým filmom Mečiar.

Ilustračný obrázok k článku Nový film T. Nvotovej Mečiar príde do kín 12. októbra
Zdroj: TASR

Pred pár mesiacmi vstúpil do kín celovečerný hraný debut Terezy Nvotovej Špina. Napriek svojej náročnej a tabuizovanej téme sa filmu darí nielen na festivaloch, ale prekvapuje aj návštevnosťou, na Slovensku si ho do kín prišlo pozrieť takmer 50 000 divákov. Po viac ako štyroch rokoch zbierania materiálu a nakrúcania, prichádza mladá režisérka k slovenským divákom s novým filmom Mečiar, ktorý vstúpi do kín 12. októbra.

„Keď som mala desať, najčastejšie som sa s kamoškou hrávala na Winnetoua, E.T. mimozemšťana a na Mečiara. Vtedy mi moc nedochádzalo, že je skutočný. Bol však všade okolo. V telke, na plagátoch, v debatách rodičov a v našich hlavách. Teraz, keď už som veľká, zaujíma ma, kto to v skutočnosti bol, lebo mám pocit, že podobná story sa dnes odohráva všade možne po svete,“ hovorí Tereza Nvotová v úvode filmu.

Vplyv Mečiara

Film je o Vladimírovi Mečiarovi a o vplyve, ktorý mal tento politik na slovenskú spoločnosť, ale aj na život samotnej režisérky. Keď v roku 1989 padol v Československu totalitný komunistický režim, mala Tereza jeden rok. Lídri Nežnej revolúcie sa vtedy rozhodli usporiadať konkurz na ministra vnútra, do ktorého sa prihlásil Vladimír Mečiar, v tom čase neznámy podnikový právnik zo slovenského vidieka.

Vladimír Mečiar sa po úspechu v konkurze dostáva až na politický vrchol, odkiaľ vládne krajine radom diskutabilných praktík. Na pozadí udalostí, akými sú rozdelenie Česko-Slovenska či únos syna prezidenta Slovenskej republiky, Tereza a jej rovesníci prežívajú detstvo a dospievanie.

Film vznikol v koprodukcii PubRes (SR), HBO Europe a Negativ (ČR). Účinkujú v ňom Vladimír Mečiar, Petr Pithart, Theodor E. Russell, Michael Kocáb, Ľuboš Jurík, Fedor Flašík, Marián Leško, Oskar Fegyveres, Peter Tóth, Tom Nicholson, Milan M. Šimečka a ďalší.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR

Odporúčame