Kultúra

Novú hru SND inšpiroval skutočný príbeh. Obyvateľov domu terorizovala záhadná suseda

Násilie pani Evy vyvolalo nové násilie zo strany susedov, ktorí jej pravidelne vybíjali okná na dome a vyhrážali sa jej fyzickým ublížením. Ako sa to skončilo, uvidíte v divadle.

Ilustračný obrázok k článku Novú hru SND inšpiroval skutočný príbeh. Obyvateľov domu terorizovala záhadná suseda
Zdroj: SND

Činohra Slovenského národného divadla (SND) pripravila premiéru pôvodnej slovenskej hry zo súčasného života Spievajúci dom. Autorkou, režisérkou i scenáristkou novej hry je Sláva Daubnerová.

Susedka – tyranka

„Hra s názvom Spievajúci dom je inšpirovaná reálnym prípadom domu v Štúrove, kde obyvateľov istej konkrétnej ulice neuveriteľne dlhý čas, 14 rokov, terorizovala záhadná suseda veľmi netradičným spôsobom, a to hlasným púšťaním opernej hudby od 06:00 hod. do 22:00 hod. Konanie majiteľky domu Evy N. privádzalo susedov do zúfalstva, nepomáhali stovky sťažností na miestne úrady, ani medializácia prípadu, ani Pochod ticha. Pani Eva N. totiž prísne dodržiavala nočný pokoj a nič neporušila. Dlho sa nevedelo, prečo to robí, nakoniec však vysvitlo, že jej prekáža susedov pes, z ktorého štekania ju bolela hlava. Keďže nedosiahla spravodlivosť, rozhodla sa pre netradičnú pomstu,“ priblížila hru jej autorka.

Ako dodala, násilie Evy N. vyvolalo nové násilie zo strany susedov, ktorí jej pravidelne vybíjali okná na dome a vyhrážali sa jej fyzickým ublížením a začarovaný kruh nemal konca kraja. Príbeh je lokálny, ale zároveň slovenský a je z bežného života. Odzrkadľuje neschopnosť ľudí komunikovať medzi sebou.

Autorka pri písaní hry použila rozhovory so susedmi, čerpala i z televíznych reportáží, ale tiež z blogov majiteľky Spievajúceho domu i z ďalších podkladov.

Všetky postavy v hre sú však vymyslené, dodala Daubnerová. Dramaturga hry Daniela Majlinga tento príbeh zaujal od prvého počutia a podľa vlastných slov k téme nemusel nič dodávať. Takisto aj herci považujú novú hru za veľmi aktuálnu, odrážajúcu myslenie a konanie mnohých ľudí v súčasnosti.

Kríza v spoločnosti

Riaditeľ Činohry SND Roman Polák konštatoval, že celá táto divadelná sezóna bola zameraná na hry zo súčasnosti a snahu pomenovať krízové situácie v spoločnosti. Ocenil Slávku Daubnerovú za to, že vytvorila takéto zaujímavé predstavenie o neschopnosti ľudí riešiť problémy a komunikovať medzi sebou. Poďakoval všetkým tvorcom, aj hercom, ktorí v tomto predstavení účinkujú.

Hlavnú predstaviteľku hry Spievajúci dom Evu N. stvárňuje Ingrid Timková. Ďalej v nej účinkujú Ján Gallovič, Štefan Bučko, Anna Maľová, Emil Horváth, Ondrej Kovaľ, Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková a iní.

Prvá premiéra bola 27. mája, druhá je na pláne 28. mája o 19.00 hod. v Štúdiu novej budovy SND.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie