Správy

Novinka v systéme PAAS: Kto môže získať 90-percentnú zľavu z hodinového parkovného?

Bratislava v tieto dni istej skupine ľudí zaviedla možnosť získať zľavovú parkovaciu kartu. Budú s ňou mať nárok na 90% zľavu z hodinového parkovného.

Ilustračný obrázok k článku Novinka v systéme PAAS: Kto môže získať 90-percentnú zľavu z hodinového parkovného?
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Systém Bratislavského parkovacieho asistenta (PAAS) je výhodnejší pre registrovaných poskytovateľov sociálnych služieb. Hlavné mesto pre nich zavádza možnosť získať zľavovú parkovaciu kartu, s ktorou majú nárok na 90-percentnú zľavu z hodinového parkovného. Jej vydanie je bezplatné, platí rok od vydania. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Cieľom je uľahčiť poskytovanie služieb ľuďom, ktorí sú odkázaní na domácu starostlivosť,“ konštatuje bratislavský magistrát.

Aké sú podmienky?

Požiadať o ňu môže každá organizácia, ktorá spĺňa podmienky stanovené vo všeobecne záväznom nariadení o dočasnom parkovaní motorových vozidiel. Organizácia musí napríklad poskytovať sociálne služby na území hlavného mesta, alebo je akreditovaným subjektom v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately s miestom vykonávania opatrení na území Bratislavy. Zároveň musí byť držiteľom daného vozidla alebo mať uzatvorenú zmluvu na jeho užívanie.

Jednému žiadateľovi je možné vydať viacero takýchto kariet. Musí však preukázať potrebu používania vozidla na výkon svojej činnosti. Daná karta sa viaže na vozidlo. „To znamená, že pri zakúpení lístka prostredníctvom parkomatu, aplikácie, parkovacieho asistenta alebo partnerských prevádzok sa zľava automaticky odráta z ceny lístka,“ približuje magistrát.

Návštevnícka karta

Hlavné mesto zároveň deklaruje, že pri tvorbe pravidiel PAAS sa snaží zohľadniť rôzne individuálne prípady a životné situácie obyvateľov.

Tí, ktorí sú odkázaní na osobnú asistenciu alebo opatrovanie, rovnako tak tí, ktorým je poskytovaná domáca ošetrovateľská starostlivosť alebo špecializovaná paliatívna zdravotná starostlivosť, môžu požiadať o 750 hodín v rámci návštevníckej kar­ty.

Pribudnú ďalšie lokality

PAAS, ktorý bratislavská samospráva označuje za jednu z najväčších reforiem v hlavnom meste, spustili začiatkom roka 2022 v prvých troch zónach – Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači.

Minulý rok k nim pribudli ďalšie lokality, napríklad v Petržalke, Ružinove, Starom Meste či Novom Meste. Spustiť ďalšie nové zóny regulovaného parkovania plánuje hlavné mesto aj v roku 2024, a to v Dúbravke či Karlovej Vsi.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

🅿️ PAAS je od včera, 11. januára, výhodnejší pre poskytovateľky a poskytovateľov sociálnych služieb. Od začiatku...

Posted by Bratislava - hlavné mesto SR on Friday, January 12, 2024
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM