Tomáš Stupavský Rôzne

Nová nemocnica by sa sa mala stavať cez verejno-občianske partnerstvo, aby zarobili občania a nie súkromník

Nová bratislavská nemocnica by sa nemala stavať pomocou projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP), ale cez verejno-občianske partnerstvo (VOP). Kým na PPP projekte zarobí vláde spriaznený súkromný investor, na VOP získajú občania.

Ilustračný obrázok k článku Nová nemocnica by sa sa mala stavať cez verejno-občianske partnerstvo, aby zarobili občania a nie súkromník
Zdroj: TASR

Tvrdia to nezaradení poslanci NRSR a zakladatelia vznikajúcej strany SKOK Juraj Miškov a Jozef Kollár.

Model financovania cez VOP vychádza podľa Rastislava Antala (tiež zakladá SKOK) z toho, že štát založí špeciálnu obchodnú spoločnosť len za účelom postavenia a následného prevádzkovania nemocnice.

„Investičné náklady projektu by boli hradené zo 60 percent z bankového úveru štandardnými obchodnými podmienkami s komerčnou bankou a so štandardným úrokom a 40 percent investičných nákladov by bolo financovaných prostredníctvom štátnych dlhopisov, ktoré by štát vydal a retailovým (maloobchodným) spôsobom umiestnil na trh,“ opísal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Antal.

Spomínané štátne dlhopisy by si mohli nakupovať len ľudia, žiadne firmy. „Naschvál hovoríme fyzické osoby, lebo nechceme, aby sa na tomto partnerstve zúčastnili právnické osoby,“ zdôraznil Antal. Jeden občan by si podľa návrhu SKOK-u mohol nakúpiť dlhopisy len do istej sumy. „Napríklad do výšky desať tisíc eur,“ uviedol.

Prečítajte si tiež: Bratislava bude mať novú nemocnicu. Ministerstvo zdravotníctva už vypísalo tender

Nazdáva sa, že keď je vláda schopná garantovať súkromnému investorovi výnos 15,6 percenta, tak by mala byť schopná a ochotná garantovať aj občanom, ktorí by sa chceli zúčastniť na financovaní tohto projektu, také isté podmienky. Antal je presvedčený, že ak by vláda vydala takéto dlhopisy, bol by o ne u ľudí záujem. Doba splatnosti by bola 20 rokov a prevádzkovanie by mal na starosti zahraničný prevádzkovateľ, ktorý dokáže prevádzkovať nemocnicu ziskovo.

Kollár porovnal financovanie cez PPP a VOP. Ziskovosť by bola porovnateľná, kľúčový je podľa neho príjemca. Kým pri PPP by profitoval súkromný investor spriaznený s vládou, pri VOP by to bola špeciálna projektová organizácia 100-percentne vlastnená štátom. „Čiže, prevádzkové výnosy po odpočítaní nákladov a bankových dlhov by boli príjmom štátneho rozpočtu,“ uviedol Kollár.

Výnosnosť investície by bola pri PPP 15,6 percenta, pri VOP do 15,6 percenta. Opäť s tým rozdielom, že pri PPP by štát garantoval výnos súkromnému investorovi, pri VOP by zarobili tisícky občanov, ktoré by sa zapojili. Kollár poukázal aj na ďalšie pozitíva VOP oproti PPP. Zároveň upozornil, že projekt VOP je v zahraničí odskúšaný.

„Len si spomeňte na asi tri roky dozadu. Česká republika takéto vládne dlhopisy umiestnené maloobchodným spôsobom pre občanov úspešne emitovala. Tak nechajme zarobiť ľuďom,“ vyhlásil.

Ilustračné foto.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM