Správy Samospráva

Niektoré školy už kloktajú vo veľkom! Ako prebieha takéto testovanie?

Nová, neinvazívna forma testovania má prispieť k bezpečnej výučbe.

Ilustračný obrázok k článku Niektoré školy už kloktajú vo veľkom! Ako prebieha takéto testovanie?
Zdroj: Martin Kuruc FB

Testovanie kloktaním má byť nielen presnejšie ako antigénové testy, ale aj menej nepríjemné. Aj preto sa javí ako vhodnejšia forma pre školy. Ministerstvo školstva ju pilotne testuje aj vo Vrakuni.

Neinvazívne

Ako oznámil starosta Vrakune Martin Kuruc, vo Vrakuni sa od dnes (19.3.) testuje kloktaním na všetkých základných školách. Týmito PCR testami kontrolujú tretiakov a štvrtákov.

„Výsledok príde do 24 hodín. Som veľmi rád, že takáto neinvazívna forma testovania môže byť na našich školách. Ak to dobré pôjde a budú mať rodičia záujem, chceli by sme sa s Ministerstvom dohodnúť, aby takéto testovanie prebiehalo každý týždeň. Prispejeme tak k bezpečnej výučbe na našich školách,“ uviedol Martin Kuruc.

Testovanie touto formou je jednoduché. Deti si len vypláchnu testom ústa. Na testovaní v Základnej škole Železničná vo Vrakuni sa dnes zúčastnil aj sám minister školstva Branislav Gröhling.

„Veľmi ma teší, že záujem o kloktacie testy rastie, máme ich vyskúšané a overené v praxi. Naším spoločným prianím je čo najviac umožniť žiakom mať riadnu výučbu v bezpečnom prostredí,“ uviedol minister.

Dobré výsledky

Do pilotného projektu testovania žiakov kloktaním sa zapojila i Dúbravka. V piatok začala s testovaním Základná škola Nejedlého.

„V súlade s usmernením ministerstva školstva pilotne otestujeme jednu triedu prvého stupňa,“ priblížil starosta Dúbravky Martin Zaťovič. Ak sa testovanie tejto prvej forme osvedčí, zapoja sa do neho ďalšie triedy i ďalšie školy v mestskej časti.

„V prípade, že to ministerstvo školstva umožní, sme pripravení otestovať deti a sprístupniť prezenčnú výučbu i pre žiakov druhého stupňa,“ dodala riaditeľka Základnej školy Nejedlého Miroslava Komorníková.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR v spolupráci s odborníkmi zaviedlo do praxe takzvané kloktacie PCR testy. Cieľom je, aby sa vďaka menej inváznemu spôsobu testovania dostalo do škôl viac žiakov. Doterajšie dvojtýždňové skúsenosti hodnotí rezort pozitívne, informoval, že sa zvyšuje počet škôl, ochotných participovať na projekte.

V nasledujúcom týždni sa na testovaní formou výplachu ústnej dutiny plánuje zúčastniť 54 škôl a záujem o takéto testovanie prejavilo 2213 žiakov. Najväčší záujem je zo škôl v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Najviac žiakov sa na testovaní kloktaním zúčastní v Bratislavskom kraji, a to 1283.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM