Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  24 °C
Od Vás

Nenávistný odkaz "rodeného Bratislavčana" susedom: Nemýľte si Bratislavu s Luníkom IX!

Nie je novinkou, že na území Bratislavského kraja je niekoľko čiernych skládok, na ktorých sa obyvatelia mesta pohodlne zbavujú všetkého, čo sa im už doma nehodí. Horšie je, ak sa niekto rozhodne spraviť si zberný dvor pred bytovkou.

Ilustračný obrázok k článku Nenávistný odkaz "rodeného Bratislavčana" susedom: Nemýľte si Bratislavu s Luníkom IX!
Zdroj: Kto nám vládne v Bratislave FB

Niekto si opäť povedal, že problém v jeho okolí prevezme do vlastných rúk. Nie však práve najšťastnejším spôsobom. Ľuďom žijúcim v Bratislave, bez trvalého pobytu, adresoval neznámy autor skutočne nenávistný odkaz: „To, že ste sa sem prisťahovali z Východu neznamená, že ste zas na Luníku IX a, že aj mi (oprava redakcie: my) tu tiež vyhadzujeme starý nábytok a smeti pred obytný dom alebo z okna. U nás fungujú zberné dvory, do ktorých takéto veci patria jedinou podmienkou, že vám ich zoberú je, aby ste sa stali obyvateľmi Bratislavy s trvalým pobytom. Ak nie ste, tak si smeti a starý nábytok odneste tam, kam patríte – na Smetisko Východu!!!!“ Ďakujem rodený Bratislavčan.

Konkrétne meno by ste však za oznamom darmo hľadali, verejne sa k odkazu nik nehlási.

Naposledy sa mimobratislavskí obyvatelia stretli s nepríjemným odkazom od taktiež neznámeho autora kvôli parkovaniu. Vtedy si zase majitelia áut s mimobratislav­skými značkami našli za svojimi stieračmi papier s odkazom: „Parkuj doma, zaberáš miesto Bratislavčanom! Posledná výzva!“

Čítajte tiež: Originálny nápad Ružinovčanov pre neporiadnych fajčiarov

Problém čiernych skládok

Nie je novinkou, že na území Bratislavského kraja je niekoľko čiernych skládok, na ktorých sa obyvatelia mesta pohodlne zbavujú všetkého, čo sa im už doma nehodí.

Podľa slov zakladateľa Zelenej hliadky Matúša Čupku nájdeme čierne skládky vo všetkých mestských častiach vrátane Starého mesta. "Každý priestor, ktorý umožňuje anonymné zbavenie sa odpadu je potenciálne ohrozený,“ vysvetľuje Čupka.

Viacerí obyvatelia mesta sa tak už určite stretli s tým, že sa pred ich bytom pri kontajneroch nachádzali predmety, ktoré tam vôbec nemali čo hľadať. Starý televízor, práčka, sporák,… Všetko ale patrí do zberných dvorov. Niektoré mestské časti majú vlastné zberné miesta, viete kde ich hľadať?

Zberné miesta

Každý kto má trvalý alebo prechodný pobyt v Bratislave a je zapojený do systému množstvového zberu komunálneho odpadu, môže vyviesť nechcené veci na Starú Ivanskú cestu 2. Tento zberný dvor je zriadený na účely bezplatného legálneho uloženia zložiek komunálneho odpadu.

Bezplatne vám prevezmú tento odpad:

  • Drobný stavebný odpad
  • Biologicky rozložiteľný odpad
  • Kovy – predovšetkým železný šrot
  • Plasty – predovšetkým PET a fólie
  • Sklo
  • Elektroodpad z domácností
  • Svetelné zdroje
  • Batérie a akumulátory
  • Drevo

Odpad, ktorý vám prevezmú za úhradu:

  • Pneumatiky prípadne osobný automobil

Nezabudnite, že ak chcete čokoľvek zo spomínaného odovzdať, je potrebné, aby ste sa preukázali jednak dokladom preukazujúcim trvalý alebo prechodný pobyt v Bratislave a tiež dokladom preukazujúcim prihlásenie do systému množstvového zberu.

Niektoré mestské časti Bratislavy vytvorili pre svojich obyvateľov vlastné zberné dvory, na ktorých sa môžete bezplatne „zbaviť“ objemného odpadu, pravdaže za osobitých podmienok prevádzkovania.

Konkrétne ide o tieto mestské časti Bratislavy: Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Nové Mesto, Rača, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica, Petržalka, Rusovce, Jarovce, Čunovo. Zberné dvory sú určené len pre obyvateľov – nepodnikateľom danej mestskej časti.

Čítajte tiež: OLO bojuje proti čiernym skládkam netradične. Pre Bratislavčanov zriadil špeciálny taxík

Zdroj: Dnes24.sk