han Rôzne

JASNÝ záver analýzy: Počas pandémie bola pomoc od štátu PRIDRAHÁ a neadresná!

Štátna pomoc počas pandémie bola pridrahá a neadresná. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) o tom, ako boli podporené podniky a firmy počas pandémie a či štátne dotácie boli vynaložené efektívne.

Ilustračný obrázok k článku JASNÝ záver analýzy: Počas pandémie bola pomoc od štátu PRIDRAHÁ a neadresná!
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Väčšina firiem (57 %), ktoré štát podporil počas pandémie, by podľa analýzy krízu prežila aj bez dotácií. Poskytnutá pomoc postačovala približne desatine firiem (12 %), pre zvyšnú tretinu (31 %) bola nedostatočná.

Výsledky analýzy

Z analýzy vyplýva, že z hľadiska objemu poskytnutých zdrojov sa polovica štátnej pomoci ušla spoločnostiam, ktoré by si poradili aj bez nej. Inými slovami, ak by mal štát presnejšie informácie a pomoc lepšie cielil, na rovnaký výsledok by potreboval len približne polovicu vynaložených zdrojov.

Zo zvyšnej polovice štát vynaložil 21 % zdrojov na spoločnosti, pre ktoré bola pomoc dostačujúca, a 29 % smerovalo do spoločností, ktorým pomoc nestačila.

Celkovo štát podľa analýzy vynaložil na pandemickú pomoc 1,07 miliardy eur, ktoré smerovali do 109.000 malých a stredných podnikov. Vzorka bola očistená o neaktívne firmy.

Za optimálnych okolností by na záchranu firiem stačilo 533 miliónov eur, ktorými by štát pokryl výpadok hotovosti v dôsledku pandémie.

Sektor služieb

Sektor služieb podľa analýzy prijal 51 % dotácií, ale mal podiel 54 % zo zachránených firiem. Naopak, sektor obchodu prijal 25 % dotácií, ale tvoril len 22 % zachránených spoločností.

Najväčší podiel na dotáciách mala Prvá pomoc, v rámci nej štát preplatil 80 % mzdy zamestnanca podnikom, ktoré boli zatvorené. Okrem nej sa do dotácií počítala aj Pomoc v cestovnom ruchu, Dotácia na nájomné, Pomoc pre cestovný ruch, Pomoc pre autobusovú dopravu a Pomoc na podporu kultúry a kreatívneho priemyslu.

Inštitút pre stratégie a analýzy ISA je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorej poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM