Správy Samospráva

Navštevujte starkých vonku a bezkontaktne! Bratislavská župa sprísňuje opatrenia

Bratislavský samosprávny kraj sa pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu sústreďuje na prevenciu.

Ilustračný obrázok k článku Navštevujte starkých vonku a bezkontaktne! Bratislavská župa sprísňuje opatrenia
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Vo svojich zariadeniach sociálnych služieb župa sprísnila hygienické a protiepidemio­logické opatrenia. Týkajú sa najmä osobných návštev, nákupov vo veľkých centrách či dovoleniek v zahraničí.

Zodpovednosť

„Je dôležité, aby sa všetci správali zodpovedne, nepoľavovali a dodržiavali potrebné opatrenia. Týka sa to najmä najviac ohrozených osôb – klientov zariadení sociálnych služieb vrátane seniorov,“ poznamenala hovorkyňa kraja Lucia Forman. Po vypuknutí pandémie realizovala župa sériu opatrení ako obmedzenie kultúrnych podujatí, hygienické opatrenia v krajských zariadeniach či dezinfekcia spojov verejnej dopravy. Pripravenosť na druhú vlnu považuje kraj za kľúčovú.

Rizikoví

„V zariadeniach sociálnych služieb sú tri rizikové skupiny osôb – zamestnanci, príbuzní a najmä prijímatelia sociálnych služieb. Preto BSK požiadal riaditeľov domovov sociálnych služieb o zvýšenú pozornosť predovšetkým v prípade návštev klientov zo strany rodinných príslušníkov. Odporučil im stretávať sa vo vonkajšom prostredí, podľa možnosti bezkontaktne,“ spresnila hovorkyňa. V rámci ochrany klientov považuje kraj za dôležité, aby príbuzní s prijímateľmi nechodili na miesta s vysokou návštevnosťou ľudí, nebrali ich na nákupy do veľkých centier či na dovolenky do zahraničia.

Ak už príbuzní vycestovali do zahraničia, je potrebné dodržiavať karanténu, hygienické opatrenia a nevystavovať klientov zbytočnému riziku. Opatrenia sa týkajú aj zamestnancov zariadení, ktorí sú po návrate zo zahraničnej dovolenky testovaní a musia dodržiavať všetky preventívne opatrenia vydané zariadením,“ podotkla Lucia Forman.

Oxymetre

V rámci ochrany klientov zabezpečil a dodal Bratislavský samosprávny kraj do každého svojho zariadenia sociálnych služieb oxymetre, ktoré slúžia na monitorovanie zdravotného stavu klienta. Týka sa monitoringu základných vitálnych funkcií trikrát denne, keď sa meria teplota, tlak, pulz a dychová frekvencia. „Samozrejmosťou zvládnutia druhej vlny pandémie bude aj dostatočné zásobenie župných DSS osobnými ochrannými pomôckami tak, aby ich počet spĺňal normatív jednotlivých zariadení. O tie kraj požiadala správu štátnych hmotných rezerv,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie