Tomáš Stupavský Samospráva

Referendum: Prázdne bratislavské volebné miestnosti svedčia o zatiaľ mizernej účasti

Dnes celé Slovensko, vrátane Bratislavy, „žije“ referendom o rodine. Aliancia za rodinu prišla s nápadom dať do pozoru celý národ ohľadom otázok o tradičnej rodine a výchove detí. No ako sme sa presvedčili na vlastné oči, volebné miestnosti zívajú prázdnotou a ľudia ich volanie zatiaľ nevyslyšali.

Ilustračný obrázok k článku Referendum: Prázdne bratislavské volebné miestnosti svedčia o zatiaľ mizernej účasti
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

V Bratislave dnes prevláda krásne slnečné počasie ako stvorené na prechádzku v prírode alebo na navštívenie volebnej miestnosti, kde dnes ľudia môžu vyjadriť svoj názor na otázky týkajúce sa referenda o rodine. Vybrali sme sa teda pozrieť ako pristupujú k referendu obyvatelia mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves.

Väčší nával iba z rána

Navštívili sme základnú školu na ulici Ivana Bukovčana, kde sa nachádza jeden z ôsmich volebných okrskov v tejto mestskej časti. Už podozrivé ticho na chodbách nám napovedalo, že zástup čakajúcich ľudí na hlasovacie lístky vo volebných miestnostiach nenájdeme.

„Dnešné referendum prebieha zatiaľ pokojne bez nejakých problémov. Väčší nával ľudí sme zaevidovali hneď z rána, no teraz už chodí voličov pomenej. Zväčša prídu naraz v početnejších skupinách,“ povedal nám jeden z členov okrskovej referendovej komisie.

Prečítajte si tiež: ROZHOVOR: Liberálne zmýšľajúci Bratislavčania zostanú počas referenda radšej doma, tvrdí sociologička

Po asi piatich minútach čakania sme sa dočkali aj prvých občanov, ktorí prišli odhlasovať. „Dôvod prečo som prišiel zahlasovať je ten, že som chcel vyjadriť k celej problematike svoj názor. Či som hlasoval trikrát za ÁNO alebo NIE, ale prezrádzať nechcem,“ so smiechom prezradil pán Milan.

Situáciu o priebežnej nízkej volebnej účasti sme si preverili aj na základnej škole Pavla Horova. „Ľudia k nám chodia odvoliť väčšinou jednotlivo. Registrujeme všetky vekové kategórie aj mladých aj starších ľudí,“ informoval taktiež jeden z členov komisie.

Na referendum sa chystá aj starosta

V škole na ulici Pavla Horova sme na chodbách postretávali viacej ľudí, ktorých sme sa spýtali, prečo sa rozhodli prísť voliť? „Chcem, aby si rodina na Slovensku zachovala svoju pravú tvár. Dôležité je, aby dieťa vychovávala matka aj otec. Preto som využila túto šancu a aj prostredníctvom hlasovania vyjadrila svoj názor,“ uviedla pani Lívia.

O tom, že voľby prebiehajú pokojne a účasť voličov nie je až taká vysoká nám informoval aj starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor. „Pri voľbách mávame zväčša 14-volebných komisií, no pri tomto referende sme ich počet skresali na tri, čo si myslím, že je vcelku postačujúce,“ doplnil. Milan Jambor nám ďalej prezradil, že on sa hlasovať ešte len chystá.

Hlasovacie miestnosti sú v rámci dnešného referenda otvorené až do 22.hodiny.

V dnešnom referende sa Slováci vyjadrujú k otázkam – či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

Ide v poradí o ôsme všeľudové hlasovanie v ére samostatného Slovenska. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie. Na to, aby bolo referendum platné, musela by sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.

Bratislava24.sk vám počas celého dňa bude prinášať aktuálne informácie a vo večerných hodinách aj priebežné sčítavanie hlasov a napokon aj konečné výsledky referenda.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Slovensko rozhoduje o manželstvách gejov a sexuálnej výchove. Sledujeme referendum v Bratislave

Referendum
7
Galéria
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM