Alexandra Húsková Správy

Na Slovensko dnes príde americký vojenský konvoj. Bude vítaný, či kritizovaný?

Americký vojenský konvoj, ktorý sa presúva z Nemecka na aliančné cvičenie Brave Warrior do Maďarska, dnes príde na Slovensko. Hranice s Českou republikou by mali vojská prekročiť na hraničnom priechode Břeclav - Brodské v podvečerných hodinách.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko dnes príde americký vojenský konvoj. Bude vítaný, či kritizovaný?
Zdroj: TASR

Konvoj bude tvoriť približne 640 amerických vojakov s asi 150 kusmi techniky. Ako uplynulý týždeň informoval druhý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Pavel Macko, jednotky nepôjdu v jednej kolóne, ale presun sa bude skladať z viacerých častí.

„Presun 150 kusov techniky za bežnej premávky na pozemných komunikáciách je pomerne zložitá záležitosť,“ vysvetlil Macko.

Americkí vojaci budú následne nocovať v zariadeniach Ozbrojených síl SR. „Bude to pozdĺž trasy, buď na našej leteckej základni v Kuchyni, alebo vo výcvikovom priestore Turecký vrch,“ doplnil Macko. Pobyt a prechod amerických vojakov zabezpečí viac ako sto slovenských vojakov.

Americké jednotky opustia Slovensko do 17. septembra. Ešte predtým si záujemcovia budú môcť pozrieť časť americkej techniky v rámci Dňa otvorených dverí na Ministerstve obrany (MO) SR v stredu 16. septembra.

Za aj proti

V súvislosti s príchodom amerických jednotiek sú naplánované aj viaceré verejné zhromaždenia.

Napríklad Inštitút pre stredoeurópsku politiku (CEPI) a Slovenská atlantická komisia (SAC) chystajú verejné zhromaždenie pri hraničnom priechode Brodské, na ktorom chcú vyjadriť názor, že spojenci z NATO sú na území SR vítaní. Organizátori odhadujú, že by mohlo prísť približne sto ľudí.

Blokádu konvoja zas na hraniciach od dnešného dopoludnia organizuje Ľudová strana Naše Slovensko. Ďalšiu blokádu konvoja chystá Front ľavicovej mládeže. Z Bratislavy plánuje vyraziť na autách v ústrety americkej kolóne.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM