Kultúra

Na Hviezdoslavovom námestí budú Bratislavčania cestovať v čase. A ešte niečo!

Tohtoročné leto v Bratislave bude plné zábavy. Každá mestská časť si pripravila bohatý program, ktorý si určite nenechajte ujsť.

Ilustračný obrázok k článku Na Hviezdoslavovom námestí budú Bratislavčania cestovať v čase. A ešte niečo!
5
Galéria
Zdroj: TASR

Už 30. júna ožije Hviezdoslavovo námestie druhým ročníkom festivalu Cestovanie časom. Stretnutie minulosti so súčasnosťou, scénické výjavy, program pre deti a tvorivé aktivity dneška.

Kultúrne leto

Práve takto sa dá charakterizovať festival, ktorý bude zároveň otvorením Staromestského kultúrneho leta. Cestovať budeme s Máriou Teréziou, ktorej 300. výročie narodenia si práve tento rok pripomíname, s Ľudovítom Štúrom, s Keltami, či s Bratislavským ka­tom.

Pripomenieme si postavičky z bratislavských dejín a povestí, a to nielen v rámci Živého orloja, ktorý tento rok uvidíte na balkóne historickej budovy SND, ale aj v rámci Galaprogramu s názvom Cestovanie časom. Scenár Daniel Hevier. Festival sa začne večer fanfárami, hymnou a spomínaným galaprogramom. Ďalší deň budú nasledovať scénické výjavy, koncert Martina Haricha, skupiny Funny Fellows, hudobné a tanečné vstupy, autorské čítanie, módne prehliadky – dobové aj súčasné.

Pre detičky bude pripravený Renesančný dvor plný aktivít, zábavy, dobového tanca. Taktiež sa v spolupráci s firmou ŠEVT pokúsime vytvoriť rekord o najväčšiu omaľovánku Bratislavy. Záver druhého dňa bude patriť ďalšiemu Galaprogramu venovanému W. A. Mozartovi.

Javiská a pódiá

Počas letných dní sa tak ako po minulé roky zmení nádvorie Zichyho paláca, Hviezdoslavovo námestie, Medická záhrada, ale aj ulice Starého Mesta na divadelné javiská a koncertné pódiá.

V rámci Staromestského česko-slovenského divadelného festivalu sa predstavia české a slovenské divadlá nielen na nádvorí Zichyho paláca, ale aj na Hviezdoslavovom námestí a pre deti v Medickej záhrade. Vystúpi Túlavé divadlo, Olomoucké divadlo, Divadlo A. Bagara Nitra, La Komika, GUnaGu, Divadlo pod hríbikom, Divadlo Koráb z Brna…

V rámci koncertov na nádvorí Zichyho paláca sa môžete tešiť napr. na Katku Málikovú, či MM & Páni Bratia. Staromestský salón bude mať v rámci letného programu taktiež svoje miesto.

Tanečné školy na námestí

Program na Hviezdoslavom námestí je koncipovaný od štvrtka do nedele. Okrem koncertov a divadiel sa tu budú aj tento rok realizovať Tanečné školy na námestí. Štvrtky budú patriť Promenádnym dychovým koncertom.

Pre seniorov sme aj tento rok pripravili obľúbené tanečné zábavy na letnej terase hotela Carlton.>

Medická záhrada bude zasa patriť mamičkám a deťom. Aj tento rok sú pre najmenších pripravené spomínané divadielka, tvorivé dielne, spievanie pod holým nebom s Ankou Repkovou, pre mamičky Cvičenie pod stromami. V Medickej záhrade bude k dispozícii Letná čitáreň s rôznymi aktivitami, ktorú pravidelne pripravuje Staromestská knižnica.

Súčasťou Staromestského kultúrneho leta budú chrámové koncerty. Staromestské kostoly rozozvučia zbory a súbory z rôznych krajín. Na Staromestskú jazzovú loď s Petrom Lipom sa môžete tešiť v júli aj v septembri.

Maľovanie v plenéri

Po skúsenostiach z minulého roka sme aj tento rok pripravili kreslenie v uličkách centra Bratislavy – maľovanie v plenéri. Z pohľadu akademického maliara sa odborného vedenia kreslenia perspektívy ujal Ing. arch. Andrej Botek.

Kreatívne dielne – Kreafest sa pod dohľadom Kreatívneho klubu Luna uskutočnia po prvýkrát 8. júla na Hviezdoslavovom námestí. Cieľom je inšpirovať k tvorbe a podporiť kreatívny potenciál Bratislavčanov a návštevníkov. Na Kreafeste sa predstavia známe aj menej známe tvorivé techniky, ako maľovanie na textil a hodváb, servítkovanie, quilling, kawasaki, tkanie na kartóne, plstenie, paličkovanie, korálkovanie, výrobky z dreva a poverpolu . Súčasťou podujatia bude kultúrny program, módne prehliadky a tvorivý program pre deti.

Ulice Starého Mesta budú mať taktiež čo ponúknuť. Staromestskú fiestu, ktorá minulý rok bavila a roztancovávala ulice Starého Mesta vystrieda tento rok klasická hudba.

Viva Ulica

Projekt Viva Ulica, ktorý prináša viac hudby do ulíc a ktorého je Staré Mesto partnerom ponúkne na základe castingu jednotlivcov aj hotové formácie. Tí sa predstavia na viacerých upravených stanovištiach. Jeho cieľom je meniť zažité negatívne vnímanie pouličnej hudby a vyrovnať sa tak svetovým metropolám, kde je už dávno považovaná za umenie.

Desiatich hudobníkov, medzi ktorými nájdete sólistov aj celé zoskupenia, spoznáte podľa modrého klobúka. Projekt Viva Ulica prináša Slovenská sporiteľňa a Viva Musica Festival.

So Staromestský kultúrnym letom sa oficiálne a slávnostne rozlúčime 10. septembra Posádkovým dňom kultúry. V rámci popoludnia sa predstavia posádkové dychové hudby, čestná stráž, vystúpia členovia posádky, mažoretky.

Knižné hody

Posádkovým dňom kultúry Staromestské kultúrne leto ukončíme, ale program na Hviezdoslavovom námestí pokračuje. 16. septembra nás čakajú Knižné hody v spolupráci s Bibianou.

23. septembra pripravujeme staronový Festival vodníkov. V rámci festivalu čaká návštevníkov celý rad aktivít a bohatý kultúrny program. Súťaž o najkrajšiu vodnícku masku, súťaž o najchutnejšiu rybaciu polievku, čítanie a skúšanie receptov z knihy Z kuchyne prešporských vodníkov, čítanie povestí o Bratislave a Dunaji, prehliadka dobrovoľného hasičského zboru, vylodenie rybárov a lodníkov, sprievod, bohatý program pre deti.

Festival bude prepojený s Festivalom svetla (21. – 23. september), téma Živly a a tiež s World Music festivalom.

Počas celého leta bude na Hviezdoslavovom námestí sprístupnená Maxišachovnica a samoobslužná letná čitáreň na nádvorí Zichyho paláca. Staromestské centrum kultúry a vzdelávania na Gaštanovej 9 ponúka pre deti už tradične Denné letné tábory.

Bratislava24.sk infomrovala Nora Remiarová, hovorkyňa Starého Mesta.

Staromestské kultúrne leto
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM