KAW Rôzne Správy

Na Draždiaku šarapatí vtáčia chrípka. Otužilci však ďalej plávajú medzi labuťami

Vtáčia chrípka sa medzi zvieratami rýchlo šíri a preto buďte aj naďalej mimoriadne obozretní. Prípadné podozrenie na nákazu je potrebné nahlásiť.

Ilustračný obrázok k článku Na Draždiaku šarapatí vtáčia chrípka. Otužilci však ďalej plávajú medzi labuťami
6
Galéria
Zdroj: CHKO Dunajske luhy

Výskyt vtáčej chrípky na Slovensku potvrdilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR už v polovici januára. Nákaza bola potvrdená u uhynutej labute z vodnej plochy Veľký Draždiak v Petržalke. Ide o kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N5.

Hromadný úhyn labutí

O tom, že vtáčia chrípka zúri medzi vtáctvom aj naďalej, svedčí nález veľkého počtu uhynutých labutí. „Tento trend, žiaľ, pokračuje aj v súčasnosti, hlásené máme hromadné úhyny labutí aj z Veľkého Draždiaku v Petržalke, či Novej Dedinky. U všetkých bola zistená prítomnosť vtáčej chrípky. Ohrozené sú nielen labute, ale aj ostatné vodné vtáctvo,“ uvádza na sociálnej sieti Správa CHKO Dunajské luhy.

Mestská časť (MČ) Bratislava-Petržalka hneď pri náleze prvej chorej labute informovala obyvateľov o vtáčej chrípke. "Informácia o jej výskyte bola zverejnená na našej webovej stránke, sociálnych sieťach a niekoľkokrát bola medializovaná. Zverejnili sme aj informáciu pre chovateľov vtáctva, kde ich žiadame o bezodkladné nahlásenie chovov hydiny a iného vtáctva chovaného v zajatí na Miestny úrad, informovala Bratislava24 hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Od vtákov sa držte ďalej

Ľudia akoby vážnosť situácie nepochopili a otužilci sa ďalej „veselo“ kúpu medzi labuťami. Oddelenie životného prostredia Petržalky preto plánuje na Draždiaku osadiť aj oznamy o výskyte vtáčej chrípky s odporúčaním nekúpať sa v jazere. „Kúpanie v jazere je na vlastné riziko a okrem toho kúpajúci porušujú zákaz vychádzania nariadený vládou,“ doplnila Mária Halašková.

Kúpanie v jazerách, v ktorých bol u vtáctva potvrdený výskyt vtáčej chrípky sa neodporúča.

Vtáčia chrípka sa medzi zvieratami rýchlo šíri a preto buďte aj naďalej mimoriadne obozretní. Prípadnú nákazu je potrebné nahlásiť, a to aj v prípade podozrenia na toto ochorenie. Pri nájdení uhynutých vtákov je dôležité nedotýkať sa uhynutých tiel a nahlásiť ich nález na mobilné telefónne číslo Štátnej ochrany prírody 0903 298 333. S nájdeným vtákom v žiadnom prípade nemanipulujte!

Na prechádzke so psami dbajte na to, aby nedošli do kontaktu s uhynutým vtáctvom, prípadne nepili vodu z kontaminovaného jazera. Chovatelia hydiny a iného vtáctva majú povinnosť oznámiť na RVPS Bratislava príznaky vtáčej chrípky.

Príznaky vtáčej chrípky

Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u kury domácej, moriek, kačiek, husí, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, ale aj u pštrosov či emu. Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce.

Hlavnými klinickými príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva.

Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky, ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov, ale aj poruchy tráviaceho a nervového systému. V chovoch hydiny je dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou, to znamená zabezpečiť oddelenie vodnej hydiny od ostatnej.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM