Nina Táborská Správy

Na bratislavskú dopravu dala Únia celkom 270 miliónov eur. Čo všetko pribudne?

Projekty spolufinancované Európskou úniou zásadne menia verejnú dopravu v Bratislave. Do konca tohto roka budú v hlavnom meste jazdiť desiatky nových trolejbusov a električiek. Koľajová doprava bude slúžiť už aj obyvateľom Petržalky, cez obnovený Starý most.

Ilustračný obrázok k článku Na bratislavskú dopravu dala Únia celkom 270 miliónov eur. Čo všetko pribudne?
Zdroj: Dnes24.sk

O využití prostriedkov EÚ na projekty v Bratislave v piatok rokoval minister dopravy Ján Počiatek s eurokomisárkou pre regionálnu politiku Corinou Cretu.

„Peniaze na Starý most schválil kabinet pani eurokomisárky Cretu v januári tohto roku. Jasne tým vyjadrila podporu pre tento nesmierne dôležitý dopravný projekt v Bratislave. Starý most však musí byť hotový v decembri tohto roku, dokedy má mesto Bratislava nárok na schválené peniaze. Uistil som pani eurokomisárku, že v tomto ťaháme všetci zainteresovaní, teda ministerstvo dopravy i mesto Bratislava, za jeden povraz a uvedomujeme si časové limity,“ povedal na brífingu v novej bratislavskej električke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR J. Počiatek.

S pomocou európskych zdrojov pribudne do konca tohto roka v Bratislave aj 120 kusov moderných nízkopodlažných trolejbusov a 45 električiek.

Z Operačného programu Doprava sa rekonštruujú električkové trate a modernizuje sa údržbová základňa Dopravného podniku Bratislava. Eurofondy pomáhajú zlepšovať aj úroveň cestovania v regionálnej železničnej doprave. Vďaka nim pribúdajú v Bratislavskom regióne moderné červenobiele vlaky, ktoré cestujúca verejnosť už dobre pozná.

Možnosť čerpať eurofondy

Mesto Bratislava bude mať možnosť čerpať financie na rozvoj verejnej osobnej dopravy aj v novom programovom období eurofondov. Minister dopravy J. Počiatek o tom diskutoval s eurokomisárkou C. Cretu. Najvýznamnejším plánovaným projektom je predĺženie električkovej trate v Petržalke (v úseku Bosákova – Janíkov dvor), nákup ďalších električiek a rekonštrukcia električkových radiál. S cieľom zatraktívniť verejnú železničnú dopravu sa vybuduje sedem nových železničných zastávok – terminálov integrovanej prepravy (Devínska Nová Ves sídlisko, Lamačská brána, Patrónka, Mladá Garda, Trnávka, Ružinov, Vrakuňa).

Novinkou je podpora vodnej dopravy: najdôležitejšou investíciou bude modernizácia verejného prístavu v Bratislave. Bratislava môže na dopravné projekty z Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra získať až 285 miliónov eur. Európska komisia obnovila platby na modernizáciu železníc Eurokomisárka C. Cretu dnes ministra J. Počiatka informovala, že Európska komisia deklarovala dôveru v systém kontroly Operačného programu Doprava.

Prečítajte si tiež: V prvej obojsmernej električke sa odveziete už o mesiac. Dnes si to vyskúšala eurokomisárka pre regionálnu politiku

Platby na projekty modernizácie železničných tratí, ktoré boli pozastavené od roku 2011, sú obnovené. Faktúry za stavebné práce na eurofondových železničných projektoch boli doteraz preplácané zo štátneho rozpočtu. Rozhodnutie Európskej komisie prišlo po sérii auditov, ktoré nenašli v kontrolných systémoch OPD žiadne závažné pochybenia.

„Obnovenie platieb na železničné projekty prinesie značnú úľavu pre štátny rozpočet. Je to pre nás zároveň impulz pre zrýchlenie čerpania zvyšnej časti alokácie OPD. Všetky významné projekty sú už zazmluvnené a rozbehnuté,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Balíček opatrení, t.j. nových postupov a procedúr, ktorý začal RO OPD uvádzať do praxe v roku 2012 po nástupe ministra Ján Počiatka do funkcie, sa okrem iného týkal zlepšení v oblasti kontrol verejného obstarávania, výkonu kontrol na mieste, administratívneho overovania žiadostí o platbu atď.

Foto: DPB.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM