Rôzne

Na bratislavskom letisku pristálo jedno z najväčších lietadiel na svete

Na bratislavskom letisku M. R. Štefánika pristál prvý slovenský nákladný Boeing 747-400 SF slovenskej leteckej spoločnosti Air Cargo Global. S maximálnou vzletovou hmotnosťou 397 ton dokáže toto lietadlo prepraviť až 114 ton alebo 742 m3 nákladu na maximálnu vzdialenosť 8240 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Na bratislavskom letisku pristálo jedno z najväčších lietadiel na svete
Zdroj: TASR

Slovenské Jumbo má rozpätie krídel 65 metrov, dĺžku 71 metrov, výšku takmer 20 metrov a poháňané je štyrmi motormi General Eletric CF6–80.

„Je to jedno z najväčších lietadiel, ktoré na bratislavskom letisku pristáva. Ide o lietadlo čisto na prepravu nákladu, ale horná paluba poschodového lietadla je uspôsobená aj na oddych a prepravu dodatočných členov posádky,“ povedal Tomáš Kika, hovorca Air Cargo Global, s.r.o.

Boeing 747–400 je zložený zo 6 miliónov súčiastok a plocha jeho krídel je 524,9 m2. Na tento priestor by sa zmestilo 45 osobných áut strednej triedy. Odvezie až 215.745 litrov paliva, čo mu umožňuje preletieť zo San Francisca do Sydney. Jeho nakladací systém mu umožňuje naložiť 30 ton nákladu za menej ako 15 minút.

"Ide o jedno z najväčších lietadiel na svete vôbec. Okrem nákladnej verzie existujú aj dopravné. Tieto typy lietadiel na bratislavskom letisku nepristávajú až tak často. Najčastejšie prepravujú rôzne súčiastky do automobilov, lietadiel, klimatizačné, mobilné súčiastky a podobne,“ uzavrela Veronika Ševčíková, hovorkyňa bratislavského letiska.

Prečítajte si tiež: Z Bratislavy sa po novom dostanete už aj priamo do Berlína

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM