Nina Táborská Správy

Na bratislavskej Hlavnej stanici bude ojedinelé WC. Na Eurokľúč

Toalety pre imobilných a zdravotne postihnutých upravia na železničných staniciach tak, aby do nich pasoval eurokľúč. Ide o univerzálny kľúč od sociálnych zariadení, výťahov, plošín, šatní či špeciálne zabezpečených vchodov určených pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo matky s deťmi do 3 rokov.

Ilustračný obrázok k článku Na bratislavskej Hlavnej stanici bude ojedinelé WC. Na Eurokľúč
Zdroj: TASR

Jeho vlastník môže použiť takto prispôsobené toalety v domovskej krajine aj v zahraničí.

Projekt Eurokľúč iniciovala Asociácia na ochranu práv pacientov, ktorá chce zdravotne postihnutým zlepšiť pohyb po verejných priestranstvách. Železnice Slovenskej republiky sú jedným z hlavných partnerov.

„V krátkom čase pilotne nainštalujeme zámky na 20 železničných staniciach, v ktorých už máme vybudované WC pre imobilných,“ povedala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Prezident AOPP Petr Kučera poznamenal, že náklady budú v rámci ŽSR „rádovo niekoľko desiatok eur na každé WC“. O nákladoch a ich úhrade rokujú s jednou divíziou farmaceutickej firmy. Presnejšie informácie budú známe po budúcotýždňovom rokovaní.

Železnice majú celkovo vybudovaných 41 toaliet pre imobilných cestujúcich. Vo zvyšných 20 musia na zavedenie zámku podľa hovorkyne urobiť „ešte drobné úpravy“. WC pre imobilných sa už nachádza aj v hlavnom meste.

Jedným z hlavných partnerov pri zavedení projektu je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá chce, aby niektorí pacienti mali nárok na eurokľúč ako kompenzačnú pomôcku. V sídle svojho ústredia v Bratislave už inštalovala na toaletách prvý špeciálny zámok.

Podľa generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia budú takto prispôsobené toalety prístupné vo všetkých pracoviskách v priebehu šiestich mesiacov. Náklady na upravenie zámkov, asi 10-tisíc eur, bude poisťovňa financovať z balíka určeného na prevádzku poisťovne.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM