Alexandra Húsková Kultúra

Na Bibliotéke sa do nedele predstaví 211 vystavovateľov z deviatich krajín. Nudiť sa tu isto nebudete

Knižný veľtrh Bibliotéka, ktorého 23. ročník sa začal v bratislavskej Inchebe, je na Slovensku sviatkom pre tých, ktorí sa podieľajú na tvorbe knižných diel a pre tých, ktorí majú knihy radi a kupujú ich. Stretávajú sa tu vydavatelia, spisovatelia, ilustrátori, editori, prekladatelia a čitatelia.

Ilustračný obrázok k článku Na Bibliotéke sa do nedele predstaví 211 vystavovateľov z deviatich krajín. Nudiť sa tu isto nebudete
Zdroj: TASR

Na ploche 10.000 m2 sa návštevníkom až do nedele 8. novembra predstaví celkom 211 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Ruska a Srbska.

Na Bibliotéke sa tradične predstavia stálice slovenskej literárnej scény i nové mená, medzi nimi Michal Havran s knihou Eseje, Jozef Karika s novinkou Čierna hra, Kristína Farkašová s knižkou Som sama, Jozef Banáš s dielom Dementi. Správa o stave republiky, Magda Vášáryová s knižnou novinkou Terapia kultúrou, Juraj Červenák s najnovšou detektívkou z prostredia stredovekej Bratislavy Ohnivé znamenie.

Novinkou jesene je kniha dvojice autorov Mariána Jaslovského a Petra Lipu Džezáky či kniha Unesené, čo je skutočný príbeh troch unesených slovenských detí a novinára Dávida Púchovského, ktorý ich našiel v zahraničí.

Bibliotéka ponúka tiež niekoľko exkluzívnych knižných titulov. Medzi ne patrí aj najdrahšia kniha The Rolling Stones z pera Reuela Goldena. Autorizovaná ilustrovaná história kapely predstavuje jej štyroch členov Micka, Keitha, Charlieho a Ronnieho v kontinuálnej 50-ročnej kariére.

Na viac ako 500 stranách ponúka mnoho doteraz nepublikovaných fotografií. Predslov napísal americký exprezident Billl Clinton a každý výtlačok je podpísaný všetkými štyrmi členmi kapely.

Jednými z najväčších hviezd 23. Ročníka Bibliotéky sú Cilla a Rolf Börjlindovci, švédska autorská dvojica, ktorú určite poznajú najmä milovníci severskej krimi literatúry. V súčasnosti patria medzi najúspešnejších a najskúsenejších švédskych spisovateľov, na Bibliotéke predstavia knižnú novinku Temný úsvit.

S oboma spisovateľmi sa návštevníci veľthu budú môcť stretnúť v piatok 6. novembra od 17. hodiny v Literárnej kaviarni Panta Rhei.

Pre deti

Deťom sa Bibliotéka bude venovať počas celého priebehu až na dvoch pódiách a v detskom kútiku Play Atelier, rovnako v rozprávkovej dielni Mama, tata, čítajte s nami. Dospelým je venované pódium Čítame s chuťou, kde sa predstavia aj autori kuchárskych kníh.

Svoje kulinárske schopnosti predvedie autorka viacerých kuchárskych knižiek Lucia Súkeníková, Laci Hornáček z TV Paprika či Pavlína Berzsiová, autorka nepečených dobrôt.

V rámci Bibliotéky budú vyhlásené výsledky 13. ročníka najprestížnejšej poviedkovej súťaže v žánri sci-fi/fantasy/horor Cena Fantázie.

Súčasťou veľtrhu budú aj viac ako štyri desiatky sprievodných podujatí.

„Musím povedať, že už hodinu pred otvorením sme mali prvých návštevníkov, ktorí sa pýtali na veci, a deti, ktoré si listovali v knižkách. Vyzerá to dobre, pre nás je to také potvrdenie toho, že čo robíme, má zmysel. Verím, že keď sa budeme v nedeľu rozchádzať, tak si to stále budeme myslieť,“ povedal pri otvorení veľtrhu riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger.

„Ponúkame desiatku noviniek, ktoré k nám do vydavateľstva prišli v posledných dňoch. Tento rok máme v počte predaných knižiek nárast o 20 percent, podľa toho mám pocit, že ľudia viac čítajú knihy. My robíme hlavne pôvodnú slovenskú literatúru, trend záujmu je pozitívny,“ dodal šéf vydavateľstva Marenčin PT Albert Marenčin.

Prečítajte si tiež: Máte doma prebytočné knihy? Inšpirujte sa skupinou Daruj knihu knižnici

Bibliotéka
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM