Správy Samospráva

Miesto na RELAX a opekačku: Areál Malý Slavín by ste po obnove ani nespoznali

Tmavé altánky a poškodené ohniská sa zmenili na presvetlené miesto s  výhľadom na les a príjemnou atmosférou.

Ilustračný obrázok k článku Miesto na RELAX a opekačku: Areál Malý Slavín by ste po obnove ani nespoznali
5
Galéria

Obľúbená zastávka turistov, športovcov, rodičov s deťmi či seniorov – Malý Slavín – ponúka po rekonštrukcii celú paletu možností na relax.

Pôvodný priestor bol v zlom technickom stave a musel sa pravidelne opravovať. Tmavé altánky a poškodené ohniská sa zmenili na presvetlené miesto s atraktívnym výhľadom na les a príjemnou atmosférou,“ informoval Bratislava24 Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB).

Na Malom Slavíne obnovili aj pamätník, studničku a športovo-rekreačné plochy, kde návštevníci zvyknú opekať či hrať futbal. Úlohou architektov bolo navrhnúť turistickú zastávku s rešpektom k okolitej prírode. „Posledné úpravy zelených plôch sa urobia hneď, ako to počasie dovolí. Momentálne je terén príliš mokrý po minulotýždňovom výdatnom snežení,“ upozorňuje MIB.

Altánok

Architekti z ateliéru Bakyta architects navrhli kompaktný altánok na mieste pôvodnej konštrukcie, ktorý zachováva doterajšiu kapacitu na sedenie aj stolovanie. Lepším usporiadaním sedenia pre návštevníkov docielili, že priestor dokáže flexibilnejšie reagovať na väčšie či menšie skupinky ľudí. Vďaka konštrukcii tenkých stĺpov, ktoré nesú zavesené drevené prestrešenie, sa priestor viac presvetlil.

Malý Slavín je legendárny turistický uzol v bratislavských lesoch a ja pevne verím, že táto revitalizácia sem pritiahne ešte viac návštevníkov,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Vnímať les

Cieľom bolo spraviť taký prístrešok, ktorý nás ochráni pred dažďom, ale nebude v prírode dominantný a budeme tu vnímať hlavne to, kvôli čomu sem chodíme, a to je les,“ doplnil riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

Rekonštrukcia Malého Slavína sa začala v polovici roka 2021 a celkové náklady boli 102 971 eur s DPH. Ide o jeden z projektov programu Živé miesta, ktorého cieľom je obnova dlhodobo zanedbaných verejných priestorov v Bratislave. Táto revitalizácia je navyše pozitívny príklad toho, ako dokážu spolupracovať viaceré inštitúcie, v tomto prípade MIB, hlavné mesto, mestské lesy a tiež mestská časť Záhorská Bystrica.

Ďalšie projekty

Rozpracované sú aj ďalšie projekty v lesoparku. Na jar budúceho roka sa dokončí prerábka muničných skladov na Peknej ceste, kde sa obnovuje pôvodná horáreň. Zároveň sa na jar začnú prvé práce na obnove bufetu na Partizánskej lúke a tiež sa plánuje v lete revitalizácia verejných priestorov na Kamzíku.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Areál Malý Slavín po rekonštrukcii
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM