Rôzne

Mestská polícia bude mať od marca nový organizačný poriadok

Bratislavskú mestskú políciu čakajú zmeny. Doterajší poriadok z roku 2003 podľa mesta už nereflektoval aktuálne potreby.

Ilustračný obrázok k článku Mestská polícia bude mať od marca nový organizačný poriadok
9
Galéria
Zdroj: Mestská polícia Bratislava

Mestská polícia v Bratislave bude mať od marca nový organizačný poriadok. V stredu ho schválilo zastupiteľstvo hlavného mesta. Vďaka tomu sa má vytvoriť samostatné oddelenie komunikácie a prevencie, obnoviť činnosť zásahovej jednotky či zriadiť útvar dopravy a parkovania, ktorý má dohliadať na parkovaciu politiku. Okrskové stanice Staré Mesto až Petržalka sa majú zmeniť na Expozitúry Bratislava I až V.

Doterajší poriadok z roku 2003 podľa mesta už nereflektoval aktuálne potreby. „Smerom dovnútra mestskej polície je zámerom zabezpečiť kvalitnejší výcvik, služobnú prípravu, zvyšovanie erudovanosti policajtov, pravidelné vzdelávanie a funkčný kontrolný mechanizmus,“ uvádza v dôvodovej správe.

Chcú zvýšiť počet policajtov

Mestská polícia v Bratislave musí riešiť aj potrebu navýšenia počtu policajtov. Na začiatku októbra 2017 mala 246 policajtov a 49 zamestnancov, čo podľa nej nezodpovedá potrebám na plnenie zverených úloh. Dlhodobo sa však deklaruje navýšenie počtov policajtov na viac ako dvojnásobok. Súčasný plánovaný stav je okolo 330 všetkých zamestnancov mestskej polície. V roku 2018 chce prijať 20 a o rok neskôr 30 nových zamestnancov.

„Zvýšenie počtu policajtov v priamom výkone služby by garantovalo pravidelnú prítomnosť policajtov vo všetkých mestských častiach, teda aj v tých, ktorých starostovia na každom fóre pripomínajú potrebu prítomnosti policajtov,“ píše sa v materiáli. Rovnako by policajti mohli plniť vo väčšom rozsahu úlohy pri ochrane majetku mesta, pri výkone odborných činností, pri kontrole dodržiavania všeobecne záväzných nariadení, venovať väčší priestor preventívnym aktivitám a projektom. Mestská polícia by mohla v plnom rozsahu plniť úlohy aj na úseku ochrany verejného poriadku pri množstve verejných zhromaždení a podujatí, kde doposiaľ jej činnosť výrazne supluje štátna polícia.

V tomto roku plánuje bratislavská mestská polícia zvýšiť počet zamestnancov oproti minulému roku o 20. Celkový priemerný počet zamestnancov by tak mal dosiahnuť číslo 350. Plánovaná priemerná mesačná mzda je na úrovni 1 260 eur. V roku 2019 chce mestská polícia prijať ďalších 30 zamestnancov. Celkový priemerný počet zamestnancov by tak mal byť 380 a priemerná mesačná mzda 1 360 eur. Plánované bežné výdavky sú 517 113 eur a pre budúci rok 824 971 eur.

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM