Správy Samospráva

Mesto má zaujímavú víziu. Chce dotiahnuť električku až do Vrakune a Podunajských Biskupíc

Električková trať do Podunajských Biskupíc a Vrakune popred Slovnaft už je v územno-plánovacích podkladoch Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Mesto má zaujímavú víziu. Chce dotiahnuť električku až do Vrakune a Podunajských Biskupíc
3
Galéria
Zdroj: TASR

Bratislava má víziu dotiahnuť električku z centra mesta až do mestských častí Vrakuňa a Podunajské Biskupice. Vyhlásil to primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal po stredajšej návšteve rafinérsko-petrochemickej spoločnosti Slovnaft s tým, že električka by mala v budúcnosti premávať popri rafinérii. Kedy sa tak stane, však nepovedal.

Viaczdrojové financovanie

„Električková trať do Podunajských Biskupíc a Vrakune popred Slovnaft už je v územno-plánovacích podkladoch Bratislavy. Teraz sa treba rozhodnúť, že ideme do toho. A my chceme ísť do toho a spustiť procesy,“ povedal Nesrovnal.

Podľa primátora treba zabezpečiť podklady pre povoľovacie konania, vysúťažiť projekt a paralelne k tomu riešiť aj financovanie, ktoré môže byť viaczdrojové. „Hovoriť teraz konkrétny dátum sa nedá, lebo viete, aké sú procesy, ale najdôležitejšie je mať víziu a my ju máme,“ deklaruje primátor.

Nesrovnal odmietol, aby za tento projekt niesol zodpovednosť Slovnaft. Mesto podľa neho nemôže byť vydané na milosť súkromným spoločnostiam, ale za takéto zásadné projekty sa musí postaviť samo. „Ak sa bude chcieť niekto spoluúčastniť, to len privítame, ale základná zodpovednosť je na samospráve,“ spresnil.

Slovnaft stojí za projektom

Generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Gabriel Szabó uviedol, že téma dopravy je pre ich dôležitá. V Slovnafte totiž pracuje zhruba 2000 zamestnancov, respektíve subdodávateľov s trvalým pobytom v Bratislave a ďalších 2000 tu dochádza z okolia, hlavne zo Žitného ostrova.

„Dnes nám bola prezentovaná vízia električkovej dopravy. Táto iniciatíva sa nám zdá veľmi zaujímavá a dnes som slovne podporil, že Slovnaft je za takýto projekt,“ skonštatoval. Otázka spoluúčasti Slovnaftu na financovaní vybudovania električkovej trate do Podunajských Biskupíc a Vrakune je podľa neho v súčasností predčasná a najprv musí byť jasná finančná náročnosť zámeru. „My však tento projekt podporujeme. Samozrejme, množstvo otázok ešte nie je zodpovedaných,“ podotkol Szabó.

Slovnaft na stretnutí informoval aj o rozšírení grantového programu Zelené oázy a navýšenia peňazí pre projekty okolitých mestských častí. Doteraz sa v rámci programu za 12 rokov prerozdelilo viac ako 700-tisíc eur a úspešne zrealizovalo viac ako 300 projektov – zelených oáz po celom Slovensku. Viac na www.oazy.sk alebo www.ekopolis.sk.

Ivo Nesrovnal a vedenie Slovnaftu
3
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát
Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR

Najčítanejšie