Adriana Banásová Rôzne

Medzinárodný festival Jeden svet opäť v Bratislave! Podujatie aj tento rok ukáže, ako bojovať s globálnymi problémami

Jedinečný festival dokumentárnych filmov, poukazujúcich na porušovanie ľudských práv vo svete, chudobu a násilie štartuje už tento štvrtok. Protagonisti snímok vám v prípade, že sa vás globálne témy dotýkajú ukážu, ako sa dá bojovať za lepší svet, ktorého súčasťou sme aj my sami.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodný festival Jeden svet opäť v Bratislave! Podujatie aj tento rok ukáže, ako bojovať s globálnymi problémami
Zdroj: TASR

Už vo štvrtok (26.11.) otvoria premietacie sály v kinách Lumiére, Mladosť, v Dome Quo Vadis a KC Dunaj svoje brány všetkým tým, ktorým ľudsko-právne a globálne témy nie sú ľahostajné. Unikátny projekt tento rok oslavuje 16-te narodeniny, v rámci ktorých ponúkne divákom približne 60 dokumentárnych snímok prevažne zahraničnej produkcie.

„Heslom tohtoročného podujatia je „Za férovejší svet“, kde sa kladie do popredia dôraz na životné prostredie a ľudské práva,“ uviedol pre Bratislava24 Peter Ivanič z marketingového oddelenia festivalu.

Apelovanie na divákov však nebude prebiehať len formou „obrazu“, ale aj prostredníctvom diskusií na aktuálne témy so zahraničnými hosťami, režisérmi či filmármi. Predmetom záujmu bude otázka utečenectva, jadrových zbraní, života bežných ľudí v Sýrii či problematika plytvania potravinami.

„Najväčším lákadlom tohtoročného festivalu budú jednoznačne diskusie s pozvanými hosťami. Pre návštevníkom máme pripravenú napríklad Sugar Blues s Andreou Culkovou, ktorá porozpráva, či je o cukre možné uvažovať ako o droge,“ prezradil Ivanič.

„Ťahačov“ festivalu však bude viacero. Aktuálnu tému o 200 mŕtvych ruských vojakoch v nevyhlásenej vojne na Ukrajine, o ktorých sa nehovorí, predstaví divákom ruská dokumentaristka Máša Noviková, s ktorou sa budú návštevníci v pondelok podvečer v kine Lumiére aj stretnúť a porozprávať.

Inšpiratívnou hostkou je nepochybne aj režisérka Nataša Dudinski. Táto dokumentaristka, narodená v Košiciach, žije viac než dve desaťročia v Jeruzaleme. Na festivale osobne predstaví jej najnovší film Na sever, ktorý v slovenskej premiére zobrazuje osudy skupiny českých tínedžerov, ktorí ušli pred hrôzami 2. svetovej vojny do Dánska, ktoré sa ich nebálo prijať.

„Vinikajúci je podľa môjho názoru film Virunga z produkcie Leonarda DiCaprio o posledných horských gorilách v Kongu ohrozených vojnovým konfliktom a ťažobným priemyslom zároveň. Táto snímka bola nominovaná na Oscara za najlepší dokument roku 2015,“ vysvetlil Ivanič.

Spomenutý film sa bude premietať na slávnostnom zahájení festivalu vo štvrtok o 19:00 v kine Lumiére.

Festival sa počas predošlých ročníkov tešil diváckej obľube. „Minulý rok si v Bratislave prišlo pozrieť snímky 10.000 a diskusií sa zúčastnilo 3.000 ľudí. Ďalších 12.000 ľudí si pozrelo filmy v regiónoch,“ prezradil Ivanič.

Organizátori však tento rok očakávajú väčší prílev záujemcov.

„Sledovanosť takýchto filmov stúpa, čo je spôsobené aj vplyvom aktuálnej situácie vo svete, prostredníctvom ktorej sa nás, obrazne povedané dotkol svet. To, čo bolo kedysi výsostne zahraničnou záležitosťou, dnes riešime ako domáci problém,“ uzavrel Ivanič.

Festival Jeden svet štartuje už tento štvrtok (26.11.) a potrvá do utorka (1. 12.).

Celý program nájdete TU.

Prečítajte si tiež: Na akej ulici v centre mesta leží váš obľúbený podnik? Pozrite sa, dokedy by mal byť otvorený podľa nového návrhu VZN

ilustračná foto

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie