Samospráva

Matúš Vallo: Funkcia primátora Bratislavy nie je pre mňa prestupná stanica ani politická trafika

Nový bratislavský primátor deklaruje, že k vedeniu mesta bude on i jeho tím pristupovať transparentne, otvorene a odborne.

Ilustračný obrázok k článku Matúš Vallo: Funkcia primátora Bratislavy nie je pre mňa prestupná stanica ani politická trafika
7
Galéria

Funkcia primátora Bratislavy nie je pre nového šéfa bratislavskej samosprávy Matúša Valla prestupná stanica ani politická trafika. Vníma ju ako príležitosť zmeniť hlavné mesto k lepšiemu. Vyhlásil to na piatkovom brífingu po ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva, kde prevzal vedenie Bratislavy. Zároveň predstavil nového riaditeľa magistrátu, ktorým sa stal Ctibor Košťál, a nové viceprimátorky mesta Tatianu Kratochvílovú a Luciu Štasselovú.

Všetko pre Bratislavu

„Dnešný deň je pre mňa zásadným dňom a urobím všetko pre to, aby bol zásadným aj pre Bratislavu,“ povedal Vallo. Po novembrových komunálnych voľbách podľa vlastných slov absolvoval viacero stretnutí, a to aj s väčšinou novozvolených mestských poslancov.

„Nenašli sme žiadne deliace čiary. V Bratislave sa spolupráca stane realitou. Chcem spájať počas celého svojho mandátu poslancov i starostov mestských častí pre zlepšenie života v Bratislave,“ skonštatoval nový primátor.

Deklaruje, že k vedeniu mesta bude on i jeho tím pristupovať transparentne, otvorene a odborne. Transparentne chcú vyberať aj nových ľudí do mestských podnikov a organizácií. „Chceme zverejňovať všetko, čo naším rozhodnutiam bude predchádzať a z čoho budú tieto rozhodnutia vychádzať. Budeme prinášať a preferovať riešenia, ktoré budú konzultované s odborníkmi a ktoré budú nadradené akýmkoľvek osobným alebo politickým motívom,“ povedal Vallo. Spoločným záujmom je podľa neho dostať rozvoj mesta pod kontrolu, zlepšiť dopravnú situáciu v meste, zaviesť pravidlá pre zásahy do verejného priestoru a stabilizovať územia pre oddych a rekreáciu.

Najbližší spolupracovníci

Vallo zároveň predstavil nové viceprimátorky, ktoré si vybral. Prvou je Tatiana Kratochvílová, ktorá bude mať na starosti oblasť dopravy a životného prostredia. Druhou viceprimátorkou je Lucia Štasselová, ktorá sa zameria najmä na sociálnu oblasť, bývanie a kultúru. Obe ženy majú podľa nového šéfa bratislavskej samosprávy dlhoročné skúsenosti v komunálnej politike.

Novým riaditeľom bratislavského magistrátu je Ctibor Košťál. „Je odborník a bývalý riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) a dlhé roky sa v komunálnom prostredí pohybuje. Vďaka jeho skúsenostiam zabezpečíme na magistráte maximálnu úroveň transparentnosti pri výberových procesoch na najdôležitejšie pozície vrátane mestských podnikov a organizácií,“ uviedol Vallo.

Riaditeľom kancelárie primátora sa stal Jakub Kmeť, ktorý pracoval na Mestskom úrade v Trnave pod vedením primátora Petra Bročku. „Má rozsiahle skúsenosti s participatívnymi procesmi a štyri roky viedol projekt Odkaz pre starostu, vďaka ktorému môže verejnosť dávať mestu podnety na nedostatky, ktoré treba riešiť,“ spresnil Vallo. Podrobnosti, ako si vedenie hlavného mesta predstavuje, chce predstaviť 12. decembra.

Vallo v piatok prevzal vedenie Bratislavy od už bývalého primátora Iva Nesrovnala. Nový primátor aj novozvolení poslanci mestského zastupiteľstva zároveň zložili sľub.

Novozvolený primátor M.Vallo prevzal vedenie hlavného mesta
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie