Ľudia vyšli do ulíc pochodovať za Janka Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Pod heslom „Nechceme žiť v Mafiánskom štáte!“ sa na Námestí SNP zhromažďuje dav, ktorého kroky následne povedú pred úrad vlády.

Aktualizované

Na Námestí SNP sa od 17. hodiny zhromažďujú ľudia, aby sa zúčastnili pochodu za Janka Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Pochod organizuje OĽANO.

Nechceme žiť v Mafiánskom štáte!

Pochod je zároveň výzvou na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara, ako aj za vysťahovanie Róberta Fica, „ktorý opakovane novinárov nazýval protislovenskými prostitútkami a odmieta odísť z mafiánskeho brlohu, s ktorým sú spájaní tí, o ktorých Janko Kuciak písal,“ napísal do pozvánky na sociálnej sieti Igor Matovič.

Záujem o účasť na pochode aj za nezávislú políciu a prokuratúru, ktorá môže byť jediná garantom skutočne nezávislého vyšetrenia popravy novinára a jeho snúbenice, na sociálnej sieti prejavilo takmer 20-tisíc ľudí.

„Viem, že sa vám mnohým žije lepšie ako v 90-tych rokoch. Viem, že je vonku zima a nájdeme si mnohé iné výhovorky. Ak však táto vražda neprebudí a nezomkne všetkých čestných ľudí na Slovensku, nezaslúžime si lepšiu budúcnosť,“ nabáda k účasti Matovič. Dav sa bude z Námestia SNP presúvať pred úrad vlády.

Matovič nevylučuje ani sériu ďalších pochodov.

Ďalší pietny sprievod ako spomienka na mladého novinára a jeho snúbenicu sa uskutoční v piatok 2. marca o 17:00 hod. na Hviezdoslavovom námestí. Organizujú ho ľudia z najbližšieho okolia zosnulej dvojice.

Tichý protest

Ako prvý na pódiu vystúpil organizátor podujatia Igor Matovič. „Poznáte naše hlučné protesty. Tento protest bude iný. Mrazivo tichý,“ povedal v úvode. „Tichý z úcty k dvom mladým ľuďom, ktorí len začínali žiť. Snívali o svadbe, šťastnom živote, vlastných deťoch, v ktorých sa budú v starobe vidieť,“ pokračoval.

„Títo mladí ľudia zomreli, lebo mnohí boli ticho. Ján Kuciak nemlčal. Mal odvahu a nahlas hovoril o mocných tohto štátu a práve preto ho umlčali a chcú umlčať aj nás. Aj politikov, aj novinárov aj nás. Chcú len aby sme poslušne mlčali a volili a mlčali… Lebo vraj Slovensko už patrí im – mafii. Ale prerátali sa. Ich poprava nám všetkým otvorila oči tak, že sa už nedajú zavrieť,“ prihováral sa davu Matovič a vyzýval k odvahe, sile a nebojácnosti.

Na pódiu vystúpila aj matka Róberta Remiáša: „Prosím vás, nedovoľte, aby naše deti zomierali len kvôli tomu, že gauneri majú prepojenie na vládnu moc a robia si s nami čo chcú. Pokiaľ bude tento národ spať, naše deti budú zomierať, pretože nechcú žiť v budúcnosti v chorobe. Stojte za tým, aby vraždy oboch mladých ľudí boli vyšetrená a podstatne skôr ako Róbertova,“ prihovorila sa davu trasľavým hlasom.

Stovky ľudí potom kráčali s kahancami so sviečkami, transparentmi či fotografiami novinára a jeho priateľky až k Úradu vlády SR.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame