Ľuba Lesná Rôzne

Ľudia nie sú čísla: Každý má právo mať svoje meno. Aj po smrti

Stalo sa už tradíciou, že sa v Bratislave v pamätný deň holokaustu, ktorý pripadá na 9.septembra, čítajú mená tých, ktorých v roku 1942 proti ich vôli odvliekli do koncentračných táborov. Podľa organizátorov tejto akcie, takto sa usilujú prinavrátiť im ľudskú dôstojnosť.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia nie sú čísla: Každý má právo mať svoje meno. Aj po smrti
Zdroj: TASR

V koncentračných táboroch boli zbavení všetkých práv, stali sa číslami, boli neľudsky mučení a veľká väčšina z nich pod číslom bez mena aj umrela. Preto je potrebné na nich spomínať, dozvedieť sa, ako žili, akí boli, koho mali za priateľov a rodinu.

Mená čítajú známe osobnosti

Od roku 2009 mená odvlečených čítajú známe osobnosti slovenského spoločenského a umeleckého života. V minulosti tak spravili: Emília Vášaryová, Božidara Turzonovová, Richard Stanke, Martin Huba, Katka Hasprová, Soňa Valentová, Peter Lipa, Pavol Vilikovský, Miroslav Marcelli, František Kovár, Marián Labuda, Daniel Hevier, Marián Slovák a mnohí ďalší.

Spomienky tých, ktorí prežili

Počas čítania si aj tí, ktorí prežili holokaust, porozprávajú svoje strašné skúsenosti. Tentoraz sa so svojimi zážitkami podelí s Bratislavčanmi pani Helena Weinwurmová. Dostala so do Osvienčimu prvým transportom zo západného Slovenska, ktorý odišiel z bratislavskej Patrónky 27. marca 1942. Po príchode do tábora vytetovali číslo 2146. Hovorí o zúfalom hlade, keď boli ochotní jesť aj pomyje, aby prežili. Hovorí aj o strašnej hygiene, o všiach, svrabe. O selekcii, tak volali v koncentračnom žargóne chvíle, keď esesáci vyberali ľudí do plynu.

Dvetisíc žien na smrť

Raz vybrali z päťtisíc žien dvetisíc a tak nad nimi vyriekli ortieľ smrti. „Bolo to v zime, mala som zapuchnuté ruky“, spomína pani Weinwuromová a dodáva: „mňa si esesman ešte nevšimol. Za mnou išlo jedno dievčatko, tiež malo zapuchnuté ruky. Vyradil ju na splynovanie.“

Potom čakali, kým ich všetkých, čo vyradili, poodvážali na nákladných autách. „Plakali, prosili pána boha, modlili sa. Bolo to strašné, strašné už len pozerať sa na to, ako ich odvážajú a oni vedeli čo ich čaká,“ opísala pani Weinwurmová.

Čitanie mien obetí holokaustu sa uskutoční v utorok 9.septembra o 18.00 hodine v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava. Vstup je voľný.

Ľudia nie sú čísla: Každý má právo mať svoje meno. Aj po smrti
2
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM