Ľudia bez domova "kempujú" medzi panelákmi. Obyvatelia okolitých domov sú rozhorčení a bezradní
Na miestnom úrade ľudí bez domova, ktorí žijú medzi panelákmi, poznajú a pravidelne im poskytujú sociálne poradenstvo. S istými vecami však vedia pohnúť len ťažko.
Určite sa všetci zhodneme na tom, že ľudia bez domova to nemajú ľahké. Ich život je plný neistoty, často sú nútení ustlať si na miestach, ktoré sú pre bežného človeka nepredstaviteľné. Bohužiaľ, neraz si vyberú ako svoj „prechodný domov“ priestor medzi panelákmi, kde potom nielen prespávajú, ale aj jedia, stretávajú sa s priateľmi a podobne. Rovnako tam vykonávajú toaletu, čo je jedna z vecí, ktoré miestnym obyvateľom vadia najviac.
„Kemping“ medzi panelákmi
Vyššie opísaný problém sa vyskytuje v centre mesta aj na sídliskách. Trápi aj obyvateľov Petržalky, konkrétne Osuského ulice. Niektorí z nich sa obrátili na miestny úrad, no veľmi si nepomohli. Ľudia bez domova na chvíľu odišli a po krátkom čase sa na miesto opäť vrátili.
Zisťovali sme, či nie je v moci kompetentných zmeniť veci k lepšiemu.
„Parkovisko vedľa Osuského 6 pracovníci sociálnych vecí poznajú a pravidelne tu vykonávajú šetrenia a monitoring. Pozemok, na ktorom sa zdržujú ľudia bez domova, patrí Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy,“ informovala Bratislava24.sk hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Miestny úrad ľuďom bez domova, ktorí sa vracajú na Osuského ulicu, pravidelne poskytujú sociálne poradenstvo, odporúčajú im sociálne zariadenia, kde môžu prenocovať a ak majú trvalý pobyt v mestskej časti, pomáhajú im vybaviť osobné doklady, prípadne im za určitých podmienok môžu poskytnúť sociálnu výpomoc. Vysvetľujú im, ako sa majú správať, ako vykonávať hygienu a podobne.
Odmietajú pomoc
Pri Osuského 6 prespávajú traja muži a jedna žena, no tí pomoc mestskej časti stále odmietajú. „Ľudia bez domova zotrvávajú na tomto mieste zrejme aj z tohto dôvodu, že jednej skupine ľudí prekážajú a chceli by, aby odišli, iní im kupujú alkohol, podarovali im matrace a takto ich podporujú v tom, aby tu zostali,“ približuje situáciu Halašková.
„Naša mestská časť ani iná štátna a verejná moc nemôže nútiť ľudí bez domova nezdržiavať sa na konkrétnom mieste. Ak spácha človek bez domova priestupok, môže ho polícia riešiť, ale nemôže mu zakázať zdržiavať sa na tomto mieste,“ dodáva Halašková.
Napriek tomu, že Mestská časť Bratislava-Petržalka sa snaží pomôcť každému, kto sa ocitol bez domova, nemôže bezdomovcov, ktorí sú svojprávni, bez ich súhlasu umiestniť v nejakom sociálnom zariadení alebo ubytovni.
Zdá sa teda, že neporiadok medzi panelákmi, ktorí tam vďaka spomínanej skupinke ľudí pribúda, je zatiaľ neriešiteľným problémom.