ESL Rôzne Správy

Letecká tragédia na Zlatých pieskoch: Potápači po rokoch vylovili obrovskú časť trupu lietadla

Jazero Zlaté piesky je aj 45 rokov po leteckej tragédii plné kusov zo spadnutého lietadla.

Ilustračný obrázok k článku Letecká tragédia na Zlatých pieskoch: Potápači po rokoch vylovili obrovskú časť trupu lietadla
9
Galéria

Lietadlo IL-18 (OK-NAB) sa zrútilo doprostred Zlatých pieskov pred takmer 45 rokmi. Nešťastie sa stalo 28. júla 1976 a zomrelo pri ňom 76 ľudí. Neuveriteľné šťastie mali vtedy piati (podľa niektorých zdrojov traja) cestujúci, ktorí sedeli v zadnej časti lietadla a zachránili sa. Prístup na obľúbené bratislavské kúpalisko bol zakázaný ešte aj v roku 1979. Do vody uniklo asi 6 500 kilogramov leteckého benzínu.

Kusy lietadla

Až neuveriteľne znie, že potápači stále nachádzajú v jazere kusy lietadla. Naposledy včera (25.1.).

„Tentoraz sa nám podarilo vytiahnuť najväčšie kusisko lietadla. Ide o časť trupu, kde sedel pilot,“ vraví pre Bratislava24 jeden z potápačov, ktorí sa pravidelne ponárajú do Zlatých pieskov a lovia odtiaľ kusy lietadla, Peter Kubička.

Majiteľ potápačskej firmy Dir-team Slovensko zároveň vraví, že sa skontaktovali s nadšencami leteckej histórie. „Toto sú také vzácne kusy, že by bolo škoda vyhodiť ich na smetisko. Dávnejšie sme vylovili aj časť krídla a budík z palubnej dosky,“ dodáva Peter Kubička.

Ďalšie potápanie

Napriek tomu, že potápači sa do jazera ponorili už viackrát, stále tam sú nevylovené kúsky.

„Sú tam zaujímavé časti, no tie nebude také jednoduché vyloviť. Práve uvažujeme, ako ich zobrať, aby nám počas prenosu nepovypadávali. Možno použijeme nejakú debničku,“ dodáva Peter Kubička s tým, že o týždeň-dva sa chce s kolegom do Zlatých pieskov potopiť opäť.

Lietadlo, ktoré letelo z Prahy do Bratislavy pilotoval kapitán Svatoslav Rosa z Ostravy. Starší typ Iľjušina sa dva dni pred haváriou vrátil z líbyjského Tripolisu, kde už mal vážne technické problémy. Odmietnuť letieť pre nespôsobilosť stroja bolo v tých časoch v Československej socialistickej republike (ČSSR) nepredstaviteľné.

Vyšetrovanie ukázalo, že lietadlo, ktorému fungovali iba motory na ľavom krídle, sa dostalo do polohy, z ktorej sa už nedalo ovládať. Začalo prudko klesať, vo výške zhruba 40 metrov preletelo ponad riadiacu vežu bratislavského letiska a v ostrom pravom náklone si to nasmerovalo rovno k jazeru, kde sa zrútilo.

Písal sa 28.júl 1976 keď sa na Zlaté piesky zrútil IL-18🛬 Po 45.r neskôr, t.j. -Dnes 25.januára 2021 šťastní potápači našli/vytiahli časť z lietadla 🛬

Posted by Igor Husnaj on Monday, January 25, 2021

Mohlo by vás zaujímať

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM