Rôzne

Lesné asfaltové cesty, ktoré najviac využívajú cyklisti, budú opravované prednostne

Vzhľadom na postupný útlm ťažby dreva a preferovanie rekreačnej funkcie lesov, sa rozhodla organizácia Mestské lesy v Bratislave uplatňovať pri rekonštrukcii ciest nový princíp.

Ilustračný obrázok k článku Lesné asfaltové cesty, ktoré najviac využívajú cyklisti, budú opravované prednostne
46
Galéria
Zdroj: TASR

Asfaltové cesty využívané na rekreáciu sa budú v Mestských lesoch v Bratislave opravovať prioritne. Existujúca cestná sieť v lesoparku bola pôvodne budovaná pre potreby lesného hospodárstva. Vzhľadom na postupný útlm ťažby dreva a preferovanie rekreačnej funkcie lesov, sa rozhodla organizácia Mestské lesy v Bratislave uplatňovať pri rekonštrukcii ciest nový princíp.

Menej ťažby, viac rekreácie

„Pri výbere úsekov ciest na opravu sme začali zohľadňovať ich rekreačné využitie. Cesty najviac využívané cyklistami tak budú opravované prednostne,“ povedala Marek Páva z Mestských lesov v Bratislave.

Pri rozhodovaní im pomáhajú verejne prístupné dáta z aplikácie, ktorú používajú cyklisti a bežci. V máji bol vymenený povrch na dvoch úsekoch asfaltových ciest, spolu 2,4 kilometra. V úseku od Červeného kríža smerom na Biely kríž, až po hranicu mestských lesov, a na trase Rača – Biely kríž, úsek od poldra smerom k Slalomke.

Mestské lesy sú zodpovedné spolu za 38 kilometrov asfaltových ciest, časť bola komplexne zrekonštruovaná v minulých rokoch, časť je v nevyhovujúcom stave a potrebuje komplexnú opravu a výmenu povrchu. Opravy ďalších úsekov budú nasledovať v budúcom roku.

Cesta na Železnej studničke

Komplexnú opravu si podľa mestskej organizácie vyžaduje aj najviac navštevovaná cesta na Železnej studničke, ktorú až po Sanatórium spravuje priamo hlavné mesto. So zástupcami mesta už začali diskusiu o opravách, ale aj o opatreniach v prospech peších a cyklistov, lepšom prístupe k rybníkom a vybudovaní podchodov pre žaby.

Nové cesty nebudú

Jana Znášiková, poverená vedením Mestských lesov v Bratislave, priblížila, že sieť asfaltových ciest z minulosti je dostatočná a žiadne nové sa už budovať neplánujú.

Organizácia má však ambíciu stať sa lídrom v oblasti rekreácie a športu na Slovensku, preto bude pokračovať v investíciách do rekreačnej infraštruktúry, a tiež znižovať počet povolení pre vjazd automobilov, len na úroveň nevyhnutnú pre údržbu lesoparku.

Mestské lesy v Bratislave spravujú viac ako 3000 hektárov lesa vo vlastníctve hlavného mesta. Patria sem obľúbené miesta, ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany. Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriavajú aj na podporu ochrany prírody, lesnú pedagogiku a šetrnú formu lesného hospodárstva.

Mestské lesy v Bratislave, Bratislavský lesopark, Železná studnička, Kamzík
46
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM