Eliška Šándorová Správy

Legendárna Miletička: Čím sa preslávila a kto sa skrýva za srbským "módnym guru“ Calvinom Miletičom?

Dodnes ju poznajú takmer všetci od západu po východ. Vyhľadávaná bola už pred vyše sto rokmi. Najznámejšia ulica a trhovisko sú pomenované po Štúrovom žiakovi, ktorý má u nás aj pamätnú tabuľu!

Ilustračný obrázok k článku Legendárna Miletička: Čím sa preslávila a kto sa skrýva za srbským "módnym guru“ Calvinom Miletičom?
Zdroj: RPVPS

Voňavé kvety, domáca zelenina a ovocie, tradičné špeciality či zabíjačkové slávnosti a kultúrne podujatia. Na mieste dnes už legendárnej „Miletičky“, ako ju nazývajú domáci, bol kedysi známy bitúnok, ktorý je súčasťou bohatých dejín potravinárskeho priemyslu Bratislavy. Komu vďačíme za jej pomenovanie?

Vychýrený bitúnok

Z písomných záznamov o histórii bitúnku vo Viedni vyplýva, že priestory na spracovanie mäsa sa na Miletičovej ulici nachádzali už v roku 1884. Nový bitúnok tu však postavili až o štyridsať rokov neskôr. „V tých časoch išlo o zásadnú prestavbu a modernizáciu,“ vyjadril sa Ľudovít Hallon z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Čo bolo medzi tým, ostáva záhadou. Nie je isté, či sa pôvodné drevené stavby zachovali a boli zrekonštruované, alebo sa postavili úplné nové. Faktom je, že bratislavský bitúnok pozostával z niekoľkých hál. Jedna slúžila na usmrcovanie zvierat a spracovanie mäsa, ďalšia ako chladiarenská miestnosť. Pre choré zvieratá vybudovali samostatnú miestnosť, nechýbala ani kafiléria. Ostatné priestory boli určené pre potreby robotníkov.

Architektúra, ktorá prežila

Stavitelia držali krok s dobou. Architektonicky sa bitúnok priblížil okolitým metropolám a jednotlié budovy odzrkadľovali v plánovaní priemyselných stavieb vtedajšiu dobu. Napriek niektorým historickým prvkom pôsobí veľmi moderne, najmä čo sa týka interiérov.

Dominantou bitúnku je veža a komín, ktoré na trhovisku nájdeme dodnes. Rovnaký typ veže sa nachádza pri sklade číslo sedem. Predpokladá sa, že stavbu stavala jedna firma. Historikovi Ľudovítovi Hallonovi sa podarilo zistiť, že ide o firmu Pittel a Brauswetter.

Srbský žiak u Štúra

Po kom je vlastne pomenovaná najznámejšia ulica a trhovisko? Zrejme ste sa už stretli s hodnotením "oblieka sa ako z Miletičky“. Mladí si dokonca vytvorili vlastného módneho guru – Calvina Miletiča, čím ironizujú lacné oblečenie z trhu. Takže nejde o kompliment, ale o módnu katastrofu.

Vojvodinský Srb Svetozár Miletič bol literát, politik a žiak Ľudovíta Štúra. Prečo toľké zásluhy?

„Miletič má v Bratislave ulicu, lebo zastupoval Slovákov na Uhorskom sneme, keď Slováci nemali v sneme vlastných zástupcov,“ zdôvodňuje historik.

V roku 1868 v prejave pod názvom Otázka národnosti sa zastal Slovákov, aby mohli hovoriť rodnou rečou. Keď zatvorili Maticu slovenskú v roku 1875, v sneme to ostro odsúdil. Matičiari mu dokonca odhalili pamätnú tabuľu na budove bývalej Slovenskej Ligy. Ďalšiu pamätnú tabuľu má v Bratislave na Miletičovej ulici, pomník má aj v srbskej Kovačici, kde žije veľká slovenská komunita.

Miesto, kde to žije

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa trhovisko premiestnilo do areálu bitúnku a tam začal príbeh modernej Miletičky. Nad vchodom do trhoviska víta nový nadpis, opravili sa cesty na parkovisku a zaviedol sa aj nový parkovací systém.

Novinkou bolo postavenie pódia so stánkami a tým vytvorenie kultúrno – oddychovej zóny.

„Dalo to život miestu, kde ožila kultúra. Môžu sa tu organizovať foodfestivaly, workshopy a iné zaujímavé podujatia. Miletička má naozaj obrovský potenciál a predpoklady na to, aby sa z nej stalo miesto, kde budú chcieť nakupovať nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. Chceme zachovať jej jedinečný charakter a zároveň ju priniesť do 21. storočia,“ vyjadrila sa Nikoleta Jonášová z Ružinovského podniku verejno-prospešných služieb, ktorý spravuje trhovisko.

Dôkazom sú aj mnohé akcie zamerané na staré slovenské zvyky, kultúru a tradíciu. Do konca roka sú naplánované podujatia zodpovedajúce charakteru daného mesiaca. Ak chcete zažiť modernú atmosféru na bývalom bitúnku, najbližším podujatím bude Deň detí na Miletičke, naplánovaný na 28. mája. Nasledujú leto na Miletičke v júni, vinobranie v septembri či Dušičky na Miletičke.

Miletička
4
Galéria
Zdroj: RPVPS
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM