KAW Tlačové správy

Lavičky za plastové fľaštičky: Zberom PET fliaš a plechoviek aj vy môžete pomôcť Ružinovu

V testovacej fáze zálohovania, ktorá bude prebiehať do 15. decembra, BILLA za každú odovzdanú fľašu a plechovku venuje 15 centov na podporu a rozvoj komunity v Ružinove.

Ilustračný obrázok k článku Lavičky za plastové fľaštičky: Zberom PET fliaš a plechoviek aj vy môžete pomôcť Ružinovu
10
Galéria
Zdroj: Billa

Billa sa rozhodla umožniť svojim zákazníkom recyklovať PET fľaše a plechovky od nápojov ešte skôr, ako k tomuto kroku pristúpi štát.

Na dvoch miestach v Ružinove

Zákazníci BILLA si môžu od 14. októbra vyskúšať, ako bude v praxi vyzerať výkup plastových fliaš a plechoviek. V rámci nového projektu „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ spoločnosť zriadila pri svojich dvoch predajniach v Bratislave-Ružinove automaty, ktoré slúžia na zber spomínaného odpadu.

Každý obal, ktorí tu ľudia odovzdajú, prispeje k tomu, aby obyvatelia mestskej časti mohli tráviť svoj čas ešte príjemnejšie. Spoločnosť BILLA tak podporí miestnu komunitu.

Kým v súčasnosti môžu slovenskí spotrebitelia do obchodov priniesť prázdne obaly z vybraných nápojov v skle, začiatkom budúceho roka sa táto služba výrazne rozšíri. Od 1. januára 2022 sa na Slovensku spúšťa zálohovací systém na nápojové plastové fľaše a plechovky, ktorého cieľom je znížiť množstvo odpadov a prispieť k ochrane planéty.

Aby boli zákazníci na túto zmenu pripravení, spoločnosť BILLA vo štvrtok (14. 10.) otvorila testovaciu fázu zálohovania PET fliaš a plechoviek. Zálohové automaty na zber týchto nápojových nájdu Bratislavčania v Ružinove – na Bajkalskej a Záhradníckej ulici.

Pozor, fľaše nepučte!

Obidva automaty sú už v plnej prevádzke. Postup, akým spotrebitelia odovzdajú plastové fľaše a plechovky do automatu, je podobný tomu súčasnému s obalmi zo skla. „Dôležité je, aby ľudia do automatu vkladali prázdne a nezdeformované PET fľaše či plechovky aj s čitateľnou etiketou. Automat následne nápojové obaly zlisuje a umiestni do zásobníkov, ktoré budeme pravidelne ekologicky likvidovať ,“ vysvetlil finančný riaditeľ BILLA Tomáš Staňo.

Od nového roka sa zálohové automaty budú nachádzať pri každej predajni BILLA na Slovensku.

„Ochrana životného prostredia je pre nás v BILLA veľmi dôležitá. K zelenšej planéte prispievame ekologickými rekonštrukciami našich predajní, podporou elektromobility a domácich výrobkov či zodpovedným nakladaním s odpadom. Rovnako sú však pre nás dôležití aj naši zákazníci a ich potreby i priority. Sme radi, že naším novým projektom motivujeme Ružinovčanov urobiť správnu vec – recyklovať, a zároveň veríme, že aj vďaka nám bude táto mestská časť ešte krajším miestom na život,“ zdôraznil T. Staňo.

Lavičky pre Ružinov

Projekt „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ s radosťou víta aj starosta Ružinova Martin Chren. „Veľmi si vážime, ak sa spoločnosti, ktoré v Ružinove pôsobia, stávajú súčasťou komunity. Zodpovedné správanie voči životnému prostrediu môže znieť väčšine ľudí príliš abstraktne a vzdialene. Tento projekt je však presne ukážkou toho, keď ľudia vidia jeho výsledky priamo vo svojom okolí. Lavičky, ktoré sú miestom stretnutí, sú presne tým, čo nám dáva šancu zastaviť sa a nájsť si čas na susedov a priateľov. Lebo len vtedy, ak sa o zaujímame jeden o druhého, sa budeme spoločne starať aj o miesto, kde žijeme.“

V testovacej fáze zálohovania plastových fliaš a plechoviek, ktorá bude prebiehať do 15. decembra, spája BILLA príjemné s užitočným. Za každý plastový či plechový nápojový obal vhodený do automatu venuje 15 centov na podporu a rozvoj komunity v Ružinove. „Pre miestnych obyvateľov zabezpečíme piknikové sedenie symbolicky vyrobené z recyklovaného plastu, ktoré skrášli okolie a vytvorí pohodové miesto na stretnutia s rodinou, susedmi a priateľmi,“ ozrejmil T. Staňo.

Ako povedal Bratislava24 Martin Chren, kde budú umiestnené lavičky, zatiaľ ešte nie je jasné. Rozhodnú o tom obyvatelia Ružinova v hlasovaní na sociálnej sieti.

Takto bude v praxi vyzerať výkup plastových fliaš a plechoviek
10
Galéria
Zdroj: Billa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM