Lamačania žiadajú zastavenie miliónového projektu rekonštrukcie Malokarpatského námestia
Petíciu proti súčasnému projektu za niekoľko dní podpísalo vyše 700 obyvateľov. Tí žiadajú zapojenie verejnosti do prípravy projektu a vypísanie architektonickej súťaže.
Miestnemu úradu v Lamači dnes odovzdali občania petíciu, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 736 obyvateľov. Tí žiadajú zastavenie realizáce projektu rekonštrukcie Malokarpatského námestie tak, ako ho naplánovala miestna samospráva.
Sterilný priestor
Občania kritizujú nedostatočné informovanie, nezáujem samosprávy aktívne zapájať svojich obyvateľov a to, že sa pre takýto významný projekt nevypísala architektonická súťaž.
„V Lamači azda nenájdete obyvateľa, čo by si neželal vynovené námestie. No ľuďom prekáža minimálna ochota samosprávy aktívne zapájať obyvateľov. Pritom, ak má námestie slúžiť verejnosti a byť živé, musí sa tvoriť spolu s ňou,“ povedala pri odovzdávaní podpisov Stanislava Polakovičová.
Druhou výhradou je priame zadanie projektu architektovi bez dohladatelných referencií v danej oblasti. “Dnes môžeme hodnotiť projekt podľa jeho nevydarenej prvej fázy v hornej časti námestia. Betónová dlažba a banálna „hmlová“ fontána tam vytvorili sterilný priestor, ktorý nikoho neláka. Aj preto sa obávame toho, ako dopadne druhá a tretia fáza," dodala Polakovičová.
Úbytok zelene
Obyvatelia, ktorí sa podpísali pod petíciu preto žiadajú dobre pripravenú architektonickú súťaž. „Dnes je štandardom, že rekonštrukcii či tvorbe nového námestia predchádza architektonická súťaž, ktorá dokáže naplno odhaliť potenciál priestoru. Sme presvedčení, že pri investícii, ktorá v prepočte predstavuje takmer 150 eur na obyvateľa, si takýto postup ľudia zaslúžia,“ povedala ďalšia aktívna obyvateľka Sabina Barborjak.
Ďalšia skupina výhrad sa točí okolo úbytku zelene, ktorý má rekonštrukcia priniesť. Hrozí výrub dvoch až štyroch veľkých líp, úbytok trávnatých plôch a výrub časti ihličnatých stromov. Projekt napríklad nepočíta s možnosťou zadržiavania dažďovej vody a jej využívaním na závlahu a ochladzovanie námestia.
„Toto je pre nás úplne neakceptovateľné. Dnes, keď je každému jasné, že kvôli zmenám klímy je zeleň treba nielen chrániť, ale aj rozširovať, musíme bojovať za ten kúsok tieňa, ktorý na námestí máme. Zarážajúce je, že projekt takmer vôbec nezohľadňuje strategické dokumenty mesta Bratislava k adaptácii na zmenu klímy,“ povedala Barborjak.
Aké námestie?
K námestiu samospráva pristupuje ako k „zhromažďovaciemu priestranstvu“ s trvalým pódiom slúžiacim napríklad pre hody, pivné slávnosti či polročné vystúpenia žiakov z neďalekej ZŠ, a nie ako k miestu, ktoré má ľudí priťahovať a slúžiť im denne.
Túžba po zelenom námestí najviac rezonovala aj v minulotýždňovom dotazníkovom prieskume, ktorý sa uskutočnil počas podujatia „Aké námestie?“. Celkom 115 respondentov v ňom na stupnici od jedna do päť bodovalo jednotlivé funkcie námestia z pohľadu dôležitosti. Kategória zeleň a chládok získala až 4,9 bodu z 5 možných, ihrisko a prvky pre deti získali 4 body, fontána 3, plocha na zhromažďovanie 2,5 a pódium na vystúpenia iba 1,6.
Samospráva sa po tlaku občanov rozhodla usporiadať prezentáciu projektu, ktorá sa 16. 8. o 18:00 hod. uskutoční v miestnom Kine Lamač.