Rôzne Správy

Kuriózna "pátracia akcia" v Bratislave: Hľadá sa vrana menom Arwin

Nájsť vranu v Petržalke, kde sú ich tisícky, bude asi dosť veľký problém. Slečna Hana to však nevzdáva.

Ilustračný obrázok k článku Kuriózna "pátracia akcia" v Bratislave: Hľadá sa vrana menom Arwin
Zdroj: facebook.com/ Hana Laurová

Viacero skupín na sociálnych sieťach zdieľa status smutnej dievčiny, ktorá hľadá svojho opereného miláčika. Aj keď hľadať vranu v Petržalke, je ako hľadať ihlu v kope sena, nevzdáva to.

„Hľadá sa mladá vránka počúvajúca na meno Arwin, v okolí Technopolu smerom k dostižke v Petržalke (môže byť ale aj inde, no pravdepodobne v tomto okolí). Asi je to nemožné, popis by bol zbytočný, ale ak by niekto všímavý zazrel úplne osamelú vranu s divným správaním (napr. pri krákání hovorí často Ha-ňa) prosím kontaktujte ma, veľmi sa o ňu bojíme,“ uvádza slečna Hana, ktorej vrana veľmi chýba.

Dôvtipná vrana

Vrany sú veľmi inteligentné tvory. Vrana čierna je menšia ako havran, meria okolo 45 centimetrov a jej zobák je tmavý. Slečna Hana však hľadá vranu sivú s čiernymi krídlami, hlavou a chvostom, zvyšok tela má sivý.

Vrana sa môže naučiť aj rozprávať a skvelo uvažuje napríklad aj v situáciách, keď ide o získanie potravy. Ak vrany nedokážu silou svojho zobáka rozbiť napríklad orech, vyletia s ním do výšky a pustia ho na asfalt. Ak sa pokus nevydarí, hodia orech pod kolesá auta, ktoré ho rozdrví.

Pozor, sú chránené!

Ak by ste neďaleko domu našli chorého alebo zraneného vtáka, nechytajte ho hneď do rúk a neodnášajte domov. Ochranári upozorňujú, že akúkoľvek manipuláciu s vtáctvom je potrebné konzultovať s odborníkmi, či už zo štátnych alebo z mimovládnych inštitúcií.

„Postup totiž neraz závisí aj od druhu vtáka, miesta nálezu a mnohých ďalších okolností. Všetky u nás voľne žijúce vtáky sú zároveň chránenými živočíchmi a každý nález je potrebné bezodkladne oznámiť orgánu ochrany prírody, ktorý zároveň určí ďalší postup,“ zdôrazňujú ochranári z organizácie Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko.

Viac o prírode v Bratislave a okolí

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM