Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  24 °C
Komunálne voľby 2018

Kto bude primátorom Bratislavy? Vyberať môžeme z 10 kandidátov

O priazeň Bratislavčanov v tohtoročných komunálnych voľbách zabojuje desať kandidátov na primátora - deväť mužov a jedna žena.

Ilustračný obrázok k článku Kto bude primátorom Bratislavy? Vyberať môžeme z 10 kandidátov
10
Galéria

O post primátora Bratislavy zabojuje v nadchádzajúcich komunálnych voľbách desať kandidátov. Byť bratislavským mestským poslancom v 45-člennom mestskom parlamente má záujem 284 kandidátov. Vyplýva to zo zoznamu zaregistrovaných uchádzačov.

Nezávislí kandidáti

Primátorom hlavného mesta chce byť deväť mužov a jedna žena. Je medzi nimi súčasný primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, ktorý kandiduje ako nezávislý. Nezávislými kandidátmi sú aj manažér a bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, autor i organizátor Korunovačných slávností v Bratislave Miroslav Vetrík a súčasná viceprimátorka hlavného mesta Iveta Plšeková.

Podporovaní hnutiami a stranami

Na bratislavského primátora kandiduje aj architekt a hudobník Matúš Vallo, ktorý má podporu mimoparlamentných zoskupení Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko, advokát Jaroslav Brada – kandidát Strany moderného Slovenska, ekonóm a predseda mimoparlamentnej strany NAJ Viktor Béreš, ktorého podporuje NAJ a Strana mladých ľudí.

Jediným spoločným kandidátom opozície OĽaNO, SaS, Sme rodina, KDH, OKS, Nova, Zmena zdola na primátora Bratislavy je súčasný starosta Vajnôr Ján Mrva. S podporou Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku kandiduje na šéfa bratislavskej samosprávy tiež odborný pracovník Andrej Trnovec a s podporou Slovenskej národnej jednoty – strany vlastencov právnik Roman Ruhig.

Vyberieme 45 poslancov

Do bratislavského mestského zastupiteľstva kandiduje 284 kandidátov. V mestskom parlamente bude v nasledujúcom volebnom období (2018 – 2022) sedieť 45 poslancov, teda rovnaký počet ako v súčasnosti. Mení sa len počet kresiel pre mestské časti Petržalka a Nové Mesto. Kým v mestskom parlamente teraz sedí 11 poslancov z Petržalky a traja z Nového Mesta, v budúcom volebnom období bude mať Petržalka desať mestských poslancov a Nové Mesto štyroch.

O stoličku primátora Bratislavy malo v minulých komunálnych voľbách v roku 2014 záujem desať kandidátov a medzi poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva sa chcelo posadiť 308 uchádzačov.

Komunálne voľby budú v sobotu 10. novembra.

Kandidáti na primátora Bratislavy 2018
10
Galéria
Zdroj: TASR