Aktualizované han Rôzne

KONIEC urgentného príjmu? V tejto NEMOCNICI by nemal fungovať od júna!

Nemocnica nie je podľa vlastných slov schopná garantovať dostatočnú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby a zároveň pre hospitalizovaných pacientov.

Ilustračný obrázok k článku KONIEC urgentného príjmu? V tejto NEMOCNICI by nemal fungovať od júna!
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nemocnica v Malackách by od júna nemala poskytovať ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme prvého typu. Odôvodňuje to nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov. TASR o tom informovali z mesta Malacky, ktorému to listom oznámilo vedenie nemocnice. Pre TASR to potvrdili aj z malackej nemocnice.

„Kritický nedostatok odborne kvalifikovaných lekárov a sestier výrazne obmedzuje našu schopnosť zodpovedne prevádzkovať urgentný príjem prvého typu v malackej nemocnici, na čo sme viackrát upozorňovali,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Miroslav Kočan.

Nemocnica nie je podľa vlastných slov schopná garantovať dostatočnú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby a zároveň pre hospitalizovaných pacientov.

Slová primátora

Primátor Malaciek Juraj Říha v tejto súvislosti podotkol, že prehlbujúca sa kríza v zdravotníctve má už priame dôsledky na obyvateľov. Poukázal pritom na to, že v Malackách bude fungovať ambulantná pohotovostná služba pre dospelých, no iba v pracovných dňoch v čase od 16.00 do 20.00 h a počas víkendov a sviatkov od 7.00 do 22.00 h.

„Opakovane sme zúčastnené strany žiadali o koordináciu poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti v regióne,“ skonštatoval primátor. Vyzval rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne, aby bezodkladne zabezpečili dostupnú urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov Záhoria.

Veľký nápor

Urgentnú zdravotnú starostlivosť v Bratislave a okolí nemôže poskytovať iba jedna nemocnica. Vyplýva to z vyjadrenia Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Pre TASR tak reagovala na avizované skončenie fungovania urgentného príjmu v nemocnici v Malackách. Poukázala pritom, že je v hlavnom meste a blízkom okolí jedinou nemocnicou, ktorá má urgent, a už teraz eviduje nápor pacientov.

„Samozrejme, je v našom záujme postarať sa o všetkých pacientov, ktorí na centrálne prijímacie oddelenie prichádzajú, ale zároveň sme toho názoru, že poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave a v okolí nemôže byť iba na jednej nemocnici,“ povedala pre TASR hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Pracoviská urgentu v UNB patria podľa jej slov k najvyťaženejším a s najvyšším počtom pacientov.

„Univerzitná nemocnica Bratislava preto žiadala o rozšírenie siete urgentov aj mimo UNB,“ dodala.

UNB poskytuje urgentnú starostlivosť vo svojich bratislavských nemocniciach na Kramároch, v Ružinove a Petržalke.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Aj toto vás môže zaujať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM