Správy Samospráva

Koniec predraženému pochovávaniu: Ceny v pohrebníctve Marianum upravili

Nové vedenie pohrebníctva, ktoré vzíde z vyhláseného výberového konania, nastaví podľa magistrátu primeranú politiku pri vybavovaní služieb pre pozostalých.

Ilustračný obrázok k článku Koniec predraženému pochovávaniu: Ceny v pohrebníctve Marianum upravili
Zdroj: TASR/AP

Bratislavské mestské pohrebníctvo Marianum aktuálne prechádza finančným auditom. Na základe jeho výsledkov sa bude hlavné mesto ďalej zaoberať možným zreálňovaním cien za ponúkané služby. Uviedla to hovorkyňa bratislavskej samosprávy Katarína Rajčanová.

Predražené pohreby

Magistrát deklaruje, že nové vedenie pohrebníctva, ktoré vzíde z vyhláseného výberového konania, nastaví primeranú politiku pri vybavovaní služieb pre pozostalých.

O cenníku a službách bratislavského mestského pohrebníctva sa rozprúdila diskusia minulý týždeň po tom, čo sa v médiách objavila informácia, že dva poplatky za vývoz a za obliekanie i úpravu zosnulého, ktorý mal ochorenie COVID-19, sa v Marianum hýbali na úrovni 443 eur.

Ceny upravili

Po medializácii boli tieto poplatky znížené a dokopy sú okolo 280 eur. Magistrát zároveň ešte v ten deň informoval, že vo funkcii riaditeľa Marianum končí Boris Šramko. Za dôvod uviedol jeho konanie a opakovanú nespokojnosť s jeho prístupom. Za neprijateľné označil magistrát práve vysoké príplatky účtované pozostalým za bezpečnostné opatrenia pri základnom zaobchádzaní so zosnulými, ktorí mali ochorenie COVID-19.

Podnikanie pohrebníctva

Také vysoké ceny za tieto opatrenia označila bratislavská samospráva za neprimerané, nevhodné a nedôstojné. Mesto oznámilo, že Marianum viac nebude pozostalým účtovať príplatky za bezpečnostné opatrenia pri základnom zaobchádzaní so zosnulými po ochorení COVID-19 a poplatok za tieto opatrenia pri doplnkových službách sa znižuje na absolútne minimum.

Šramko na vzniknutú situáciu reagoval s tým, že z funkcie riaditeľa odišiel sám, pretože nebol ochotný podľahnúť tlaku, aby zrušil poplatky za manipuláciu so zosnulými, ktorí boli pozitívni na ochorenie COVID-19.

Umývanie, úprava či obliekanie zosnulých, ktorí mali COVID-19, je podľa neho podnikateľskou činnosťou pohrebníctva, a nie služba vo verejnom záujme, preto nie je možné takúto komerčnú službu financovať z verejných zdrojov. Bolo by to podľa neho porušovaním zákona.

V poplatku sú však podľa neho zahrnuté ochranné obleky pre zamestnancov, ktorí manipulujú so zosnulým, pre pracovníčku vykonávajúcu úpravu tváre zosnulého, pre upratovačku, prostriedky na dezinfekciu či príplatok pre zamestnancov za výkon rizikovej práce v infekčnom prostredí. Šramko odmieta tvrdenia, že ochranné opatrenia nastavili nad rámec. Poukazuje na vysúťaženú zdravotnú službu, ktorá pohrebníctvu vzhľadom na pandémiu vypracovala postupy, ktoré musí Marianum a zamestnanci dodržiavať, aby boli chránení.

Pôjde to aj inak?

Výberové konanie na nového riaditeľa Marianum vyhlásilo hlavné mesto začiatkom roka. Úspešný kandidát by mal podľa magistrátu transformovať mestské pohrebníctvo na modernú, transparentnú a dobre spravovanú organizáciu so zameraním na udržateľný ekonomický rozvoj, dobré hospodárenie a kvalitné poskytovanie služieb.

Ilustračné foto

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM