Ľuba Lesná Rôzne

Končí letný čas: V nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie

V noci na nedeľu, z 25. na 26. októbra, sa v roku 2014 skončí letný čas. Znamená to, že ľudia na Slovensku i v Európe si pospia o hodinu dlhšie. V nedeľu 26. októbra 2014 o 03.00 hod ráno stredoeurópskeho letného času (SELČ) sa posunú ručičky hodín späť na 02.00 hod stredoeurópskeho času (SEČ).

Ilustračný obrázok k článku Končí letný čas: V nedeľu si pospíme o hodinu dlhšie
Zdroj: TASR

Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie, niektoré štáty USA a Blízkeho východu. Pôvodne Európska únia plánovala koniec zmien letného času na stredoeurópsky v roku 2011. Potom plán zmien predlžila o ďalších päť rokov.

Slovenská vláda vo februári 2012 schválila zavedenie letného času na Slovensku na roky 2012–2016.

Letný a zimný čas v Rusku

Ruská federácia prešla v roku 2011 na stály letný čas. Odvtedy v Rusku platí stále letný čas. V nedeľu 26. októbra 2014 prejde Ruská federácia „navždy na zimný čas“, avizujú v týchto dňoch ruské médiá. V krajine si posunú ručičky hodiniek o 02.00 hod moskovského času na 01.00 hod a viac sa čas meniť nemá. Rozhodli o tom v júli 2014 v Moskve zákonodarcovia prijatím Federálneho zákona o výpočte času.

Odporcovia letného času

Českí europoslanci Petr Šilar a Zuzana Roithová spustili kampaň proti rušeniu zmeny času. Na webovej stránke Pouze jeden čas (Len jeden čas), sa záujemcovia z Českej republiky, Slovenska, Nemecka, Poľska, Maďarska a ďalších európskych krajín mohli zaregistrovať a hlasovať o zmene, či sa EÚ prikloní k letnému alebo stredoeurópskemu času. Petr Šilar uviedol, že občania tak mohli začať robiť od 15.04.2013.

Podľa Zuzany Roithovej zmeny času úspory energie neprinášajú, ale majú negatívne dosahy na zdravie ľudí.

Na webovej stránke www.foronlyonetime.eu českí europoslanci zverejnili tlačovú správu o zrušení letného času. Iniciatívou For Only One Time sa chcú obrátiť na poslancov Európskeho parlamentu. Majú záujem presvedčiť europoslancov zo siedmich štátov, aby sa pridali k tejto iniciatíve.

Kto vymyslel letný čas

Myšlienka zmeny času, respektíve času, ktorý by šetril denné svetlo, sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina.

Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad Mrhanie denným svetlom).

Na Slovensku letný čas počas prvej svetovej vojny

Na území dnešného Slovenska zaviedli striedanie letného a stredoeurópskeho času prvýkrát počas prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949.

Od roku 1979 sa SELČ uplatňuje každý rok, pričom do roku 1995 trval na území SR šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá letný čas na našom území sedem mesiacov.

Letný čas a psychika

Zmena času pôsobí na ľudí individuálne. Odporcovia posunu hodinových ručičiek tvrdia, že striedanie letného a stredoeurópskeho času vyvoláva u niektorých ľudí psychické poruchy, depresie a únavu. Zmenu biorytmu cítia údajne aj domáce zvieratá.

Podľa psychológov možno tieto problémy zvládnuť už v priebehu niekoľkých dní vhodne zvoleným relaxom a odpočinkom.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM