Správy

Kompenzácia od štátu za pozemky na výstavbu D4 vlastníkom z Čunova nepostačuje

Starostka Mestskej časti Bratislava-Čunovo dostala list od vlastníkov pozemkov, ktoré bude Národná diaľničná spoločnosť vykupovať v súvislosti s výstavbou diaľnice D4.

Ilustračný obrázok k článku Kompenzácia od štátu za pozemky na výstavbu D4 vlastníkom z Čunova nepostačuje
Zdroj: Dnes24.sk

Diaľnica síce nebude prechádzať cez Čunovo, ale pozemky dotknutých vlastníkov majú byť použité na realizáciu Kompenzačných opatrení, bez ktorých nie je možné začať s výstavbou D4. Ide o podmienky, ktoré pri výstavbe diaľnic vyžaduje splniť EÚ.

Pozemky budú použité napríklad na náhradu zelenej plochy, ktorá bude zlikvidovaná pri výstavbe diaľnice. Národná diaľničná spoločnosť o tom informovala vlastníkov pozemkov na stretnutí v Čunove, ktorí sformulovali do písomnej podoby.

„Nesúhlas s návrhmi riešenia Kompenzačných opatrení spojených s výstavbou diaľnice D4 v katastrálnom území Čunovo a Rusovce a žiadosť o zmenu podmienok Kompenzačných opatrení“. List poslali nielen Mestskému úradu Bratislava-Čunovo a Národnej diaľničnej spoločnosti, ale aj prezidentovi, premiérovi, predsedovi parlamentu, ministrovi životného prostredia, ministrovi dopravy a ministrovi financií. Potvrdila to starostka Čunova Gabriela Ferenčáková.

Prečítajte si tiež: Lamačanov trápi hluk z diaľnice. O dva roky by sa mali dočkať protihlukovej ste­ny

„Naši vlastníci pozemkov to pociťujú ako veľkú krivdu, pretože bolo zvolané jedno stretnutie, keď Národná diaľničná spoločnosť oznámila občanom, že v rámci výstavby diaľnice budú vykupované pozemky za neprimerane nízku cenu – 3 až 3 a pol eura s tým, že ak nebudú súhlasiť, tak vyvlastnia tieto pozemky.“ Prezentácia podľa starostky spôsobila veľký odpor aj z toho dôvodu, že do vlastníckych práv Čunovčanom zasahuje štát od roku 1947, keď bolo Čunovo pričlenené k Československu.

„Tento prístup je verejným výsmechom práva k súkromnému vlastníctvu občanov zakotvenému v Ústave SR,“ píšu v liste a žiadajú kompetentných, aby prehodnotili podmienky, za ktorých chce štát ich pozemky odkúpiť.

Foto: Miestny úrad Čunovo.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM