Kultúra

Kino Lumiére prinesie Dni slovinského filmu

Dni slovinského filmu realizuje veľvyslanectvo Slovinskej republiky na Slovensku ako súčasť osláv 25. výročia samostatnosti Slovinskej republiky. Projekcie budú zadarmo.

Ilustračný obrázok k článku Kino Lumiére prinesie Dni slovinského filmu
Zdroj: TASR

Súčasnú filmovú tvorbu Slovinska predstavia Dni slovinského filmu v bratislavskom Kine Lumiére. Prehliadka ponúkne sedem filmov, medzi nimi aj dve slovinské národné nominácie na Oscara. Začne sa vo štvrtok 21. apríla. „Kolekciu tvorí šesť hraných filmov a jeden dokumentárny, žánrovo diváci uvidia drámy, komédie aj lovestory,“ informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Umelecké ambície slovinských tvorcov

Otváracím filmom je Šiška Deluxe (2015) režiséra Jana Cvitkoviča o trojici kamarátov z detstva, ktorí sa v prehodnocovaní životných postojov rozhodnú otvoriť si spolu pizzeriu. Komédiu s množstvom absurdných vtipov uvedie osobne jeden z trojice hlavných hereckých predstaviteľov Marko Miladinovič a producenti filmu Aleš Pavlin a Andrej Štritof.

„Súčasné slovinské filmy, ktoré sa na Slovensku v takejto podobe uvádzajú prvýkrát, predstavujú umelecké ambície slovinských tvorcov, ale aj cestu filmárov k publiku,“ hovorí Nerina Kocjančič zo Slovinského filmového centra. „Diváci si budú môcť na jednej strane vybrať z ponuky ‚veľkých‘ festivalových filmov, na druhej strane uvidia napríklad aj slovinský kasový trhák Kohútie raňajky, ktorý v roku 2007 v domácich kinách v návštevnosti porazil Spielbergov Jurský park,“ poznamenala ku komédii Kohútie raňajky (2007) režiséra Marka Naberšnika, ktorá bola slovinskou národnou nomináciou na Oscara v kategórii cudzojazyčný film a jej hlavným motívom je láska hlavného hrdinu k manželke miestneho gangstra v malomeste.

Výber zahŕňa aj film Triedny nepriateľ (2013) v réžii Roka Bičeka, ktorý bol tiež národným nominantom na Oscara. V roku 2013 navyše získal hlavnú cenu Grand Prix na 15. MFF Bratislava a nominovaný bol aj na ocenenie Európskeho parlamentu Lux Prize. Dráma zo súčasnosti hovorí o školskom systéme, proti ktorému sa postavia študenti po samovražde spolužiačky.

Majstrovské dielo slovinskej kinematografie

V programe tiež figurujú tituly Pripravený na odchod (2013) režiséra Matevža Luzara o učiteľovi hudby na dôchodku, ktorý získal Cenu divákov a ďalších päť ocenení Vesna na 15. Festivale slovinských filmov, ďalej film o dôležitosti vzťahu otca a syna – Otec (2010) režiséra Vlada Škafara a dokument Alexandrinky (2011), v ktorom režisér Metod Pevec hovorí o ekonomickej migrácii slovinských žien do Egypta po prvej svetovej vojne ako dôsledku chudoby a fašistického režimu. Súčasťou prehliadky je i film Matjaža Klopčiča Pohrebná hostina (1969), príbeh zaľúbencov, do ktorých života zasiahla druhá svetová vojna. Film sa bude premietať v reštaurovanej digitálnej verzii. „Ide o majstrovské dielo slovinskej kinematografie, ktoré bude mať práve v Bratislave prvú zahraničnú projekciu v obnovenej verzii,“ dodala Nerina Kocjančič.

Dni slovinského filmu realizuje veľvyslanectvo Slovinskej republiky na Slovensku ako súčasť osláv 25. výročia samostatnosti Slovinskej republiky. Prehliadka potrvá do nedele 24. apríla. Projekcie sú zdarma.

Čítajte tiež: Bratislavská Galéria Z si výstavou a katalógom pripomína 20 rokov činnosti

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM