Ľuba Lesná Hokej

KHL: Slovan prehral s Jokeritom Helsinki 2:4

Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v nedeľňajšom zápase základnej časti KHL s Jokeritom Helsinki 2:4. Skóre síce otvoril domáci Nagy, ale hostia následne skórovali štyrikrát. Iskru nádeje pre Slovan vykresal z trestného strieľania Jeglič, ale ďalšie góly už Slovan nepridal.

Ilustračný obrázok k článku KHL: Slovan prehral s Jokeritom Helsinki 2:4

Jokerit je síce v KHL nováčikom, ale do zápasu na Slovane nastupoval s bilanciou 12 výhier z doterajších 16 stretnutí a v silnej Západnej konferencii mu patrilo 3. miesto. Bratislavčania si z minulotýždňového trojzápasového tripu po ihriskách súperov doniesli tri body. To sa trénerovi Petrimu Matikainenovi zrejme málilo a proti tímu zo svojej domoviny výrazne premiešal zostavu. Domáci nastúpili s novou otváracou zostavou, keď prvý útok tvorili Netík, Surový a Bartovič. Po vynechaní dvoch stretnutí sa do tímu „belasých“ vrátil Hudáček, v bránke stál opäť Janus.

Slovan v úvode aktívnejši

Ambície hostí naznačil už v druhej minúte Rita, ktorý unikol obrane Slovana a sám zoči-voči domácemu brankárovi nastrelil ľavú žŕdku Janusovej bránky. Potom po spolupráci celého útoku pálil spomedzi kruhov vysoko nad Hudáček, ten istý hráč o tri minúty neskôr nebezpečne tečoval Murleyho strelu. Slovan bol v úvode aktívnejší a jeho tlak gradoval.

V polovici prvej tretine mali domácu výhodu dvoch presiloviek za sebou. Tú prvú nevyužili, ale 12 sekúnd po začatí tej druhej rýchlou strelou švihom otvoril skóre Nagy, ktorý zamieril presne do ľavého horného rohu Karlssonovej bránky. Nagy tak strelil gól svojmu bývalému zamestnávateľovi, dres ktorého v uplynulej sezóne obliekol v 36 dueloch.

Hostia vyrovnali zo svojho prvého streleckého pokusu, keď sa v početnej výhode pred Janusa natlačil Moses a bekhendom prekonal brankára Slovana – 1:1. Slovan bol naďalej v útoku aktívnejší, súpera za prvých 15 minút prestrieľal v pomere 8:1. Postupne však iniciatívu prebral Jokerit. Hostia sa mohli ujať vedenia v závere prvej časti hry, keď po spolupráci Sallinena s Omarkom musel zachrániť Janus.

Druhá tretina – dominancia hostí

Druhé dejstvo sa nieslo v znamení dominancie hostí. Tí boli od druhej tretiny korčuliarsky lepší, presnejšie kombinovali a prišli aj góly. V 26. minúte zvýšil na 2:1 Rita, ktorý dostal prihrávku na modrú čiaru, z ľavej strany sa natlačil pred Janusa a puk mu zasunul medzi betóny. O štyri minúty neskôr bol rozdiel už dvojgólový, keď po asistencii Mosesa spoza bránky skóroval nikým nekrytý Koukal. Slovan hrozil iba ojedinele, v presilovke na Karlssona dvakrát pálil Foster. V 33. minúte sa o efektné zakončenie pokúsil Omark, prehodil si puk medzi nohami, ale domáci brankár jeho úmysel vystihol.

Tretia tretina – Slovan nevyužil šance

Tretiu dvadsaťminútovku začal lepšie Slovan, ale svoje šance nevyužil. Naopak, opäť platilo heslo nedáš-dostaneš. Vysokú efektivitu Jokeritu potvrdil Harju, ktorý si obišiel Janusovu bránku a bez väčších problémov zasunul puk do odkrytej svätyne domácich. V 35. min vykresal iskru nádeje pre Slovan Jeglič, ktorý premenil trestné strieľanie. Do konca duelu však už gól nepadol a Jokerit napokon triumfoval po výsledku 4:2.

Slovan Bratislava – Jokerit Helsinki 2:4 (1:1, 0:2, 1:1) V hľadisku sa zišlo 10.055 divákov .

Góly: 12. Nagy (Tičar), 35. Jeglič (sam. nájazd) – 14. Moses (Omark, Lajunen), 26. Rita (Harju, Karalahti), 30. Koukal (Moses, Omark), 45. Harju (Rita).

Rozhodovali: Dejev, Namnov – Gordenko, Tomilov.

Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: Karalahti (Jokerit) na 10 min za napadnutie zozadu.

Slovan Bratislava: Janus – Štajnoch, Baranka, Sersen, Sigalet, Foster, Starosta, Brejčák – Bartovič, Surový, Netík – Hudáček, Murley, Vondrka – Jeglič, Tičar, Nagy – Lunter, Bližňák, Šťastný

Jokerit Helsinki: Karlsson – Lajunen, Gunderson, Karalahti, Korpikari, Väänänen, Ohtamaa – Aaltonen, Kapanen, Sallinen – Rita, Hraju, Mäki – Moses, Koukal, Omark – Pöysti, Hahl, Ben-Amor

Po zápase sa vyjadrili:

Petri Matikainen, tréner Slovana:

„Tak, ako sa snažíme na každý zápas, aj na duel s Jokeritom sme sa dobre pripravili. V úvode zápasu sme boli lepší, aktívnejší, mali sme viac striel i šancí. Škoda, že sme z tlaku dokázali využiť iba jeden gól. V druhej časti hry opäť prišiel výpadok, čo sa nám stáva v poslednom čase dosť často. Prestali sme sa hýbať, zle sme bránili a dovolili sme súperovi skórovať z ľahkých šancí. Boli sme pasívni, hrali sme príliš komplikovane. V tretej tretine súper výborne bránil, nedostali sme k skórovaniu. Musíme naďalej na sebe makať, pokračovať v snažení a verím, že prídu aj víťazstvá. Musíme byť koncentrovaní celých 60 minút.“

Erkka Westerlund, tréner Jokeritu:

Bol to výborný hokejový večer, je skvelé pre hráčov hrať v takejto atmosfére. Z pohľadu ďalšieho priebehu duelu bolo dôležité, že sme prežili úvodný tlak Slovana v prvej tretine. Výsledok 1:1 po dvadsiatich minutách bol pre nás dobrý. Až potom sme začali hrať našu hru, dobre sme korčuľovali a vytvárali si šance. S výkonom mužstva v druhej a tretej tretine som spokojný, mrzí ma iba vyšší počet vylúčených hráčov. Nasadenie a bojovnosť mojich zverencov bola v poriadku.“

Tomáš Starosta, obranca Slovana:

„Odohrali sme ťažký štvrtý zápas za sebou, ale rovnako náročný program mal aj súper. Opäť tá nešťastná druhá tretina, neviem si to vysvetliť. V prvej časti hry sme hrali super, boli sme lepší, ale potom sme zase začali robiť také detské chyby, ktoré by sa nemali stávať. V treťom dejstve sme sa snažili znížiť, žiaľ sa nám podarilo streliť iba jeden gól. Hráči Jokeritu boli veľmi dobre korčuliarsky vybavení, bolo ťažké ich nepustiť do šancí.“

Ivan Baranka, obranca Slovana:

„Fíni boli zakaždým prví na puku, potom mohli tvoriť v útočnom pásme a prišli aj ich šance. Veľmi ťažko sa bránili, pretože nielen že boli na tom lepšie po korčuliarskej stránke, ale navyše si veľmi presne prihrávali do pohybu. Hádzali si puky do priestoru, asistencie išli na hráčov, ktorí boli v danom momente v rýchlosti. Opäť nás čaká trip po klziských súperov, najbližších päť zápasov hráme vonku. Musíme sa s aktuálnou krízou popasovať, je to len na nás.“