Alexandra Húsková Rôzne

Kde v Bratislave sa môžete okúpať zadarmo? Pozrite sa, aké služby a vybavenie ponúkajú prírodné jazerá

Počas horúcich letných dní mnohí vyhľadávame kúpanie v prírodných kúpaliskách. My sme sa prešli po štyroch najznámejších a zmapovali sme služby a vybavenie. Na všetkých uvedených vodných plochách bola voda na kúpanie k 3. júlu 2015 schválená Úradom verejného zdravotníctva.

Ilustračný obrázok k článku Kde v Bratislave sa môžete okúpať zadarmo? Pozrite sa, aké služby a vybavenie ponúkajú prírodné jazerá
Zdroj: Dnes24.sk

KUCHAJDA

Areál Kuchajdy sa nachádza v Novom Meste pri Poluse. Nachádza sa tu prírodné kúpalisko, ktorého názov Kuchajda pochádza z nemeckého Kuhheide (kravský pasienok), čo poukazuje na pôvodné využitie tejto lokality. Voda je vhodná na kúpanie. Nájdete tu dokonca aj raky. Viac si prečítajte tu: Voda na Kuchajde je čistejšia – vrátili sa tam raky

Kuchajda ponúka široké vybavenie služieb a zábavy. Na strážnych vežiach sedia plavčíci, v čase od 9:45–18.00 hod. Je tu veľa miesta na sedenie na tráve, či na drevených ležadlách, ktoré sú voľne prístupné.

Vstupné do areálu sa neplatí, je tu však zákaz vstupu so psom. Nájdete tu niekoľko reštaurácií, ktoré ponúkajú aj denné menu, či stánkov rýchleho občerstvenia s langošmi, hot dogmi, ale aj hamburgermi pre celiatikov, či šalátmi. K dispozícii sú prezliekárne, sprchy a platené verejné toalety – dámy zaplatia 20 centov, páni polovicu.

V tieni stromov si môžete zacvičiť na posilňovacích strojoch, alebo zabehnúť bežecký okruh, ktorý má dĺžku 1454 metrov. Pre deti je tu k dispozícii detské ihrisko a nájdete tu aj drevenú búdku s knihami – „knižnicu v prírode“.

Súčasťou areálu je aj amfiteáter, kde sa konajú rôzne kultúrne akcie. Prečítajte si viac : Kultúrne leto na Kuchajde prinesie bohatý program.

  • Parkovanie je možné na parkovisku v areáli, alebo z vonkajšej strany popri plote, prípadne v okolí Polusu.
  • Jazero je ľahko dostupné aj MHD, jazdia sem električky číslo 2, 4, 10 – zastávka Zátišie a autobusy číslo 50 a 196 – zastávka ŽST Nové Mesto.
  • Otváracie hodiny areálu sú počas letnej sezóny každý deň od 6:00–22:30 hod.

VAJNORY

Vajnorské jazerá, ľudovo nazývané aj „bager“ tvoria dve umelé jazerá – veľké a malé – ktoré sú prepojené kanálom. Nachádzajú po pravej strane cesty pri príjazde do Bratislavy z D1. Tesne susedia zo záhradkárskou oblasťou.

Vodná plocha sa využíva na rybárčenie a kúpanie. Kúpanie je tu však na vlastnú zodpovednosť, nie je tu k dispozícii plavčícka služba, MČ Vajnory však sezónne udržuje čistotu verejných priestranstiev okolo jazier.

Pri veľkom aj malom jazere nájdete stánky s rýchlym občerstvením, v čase našej návštevy (pracovný deň na poludnie) však ani jeden nebol otvorený. Aj chemická toaleta bola pod zámkom. Otváracie hodiny v stánkoch sú vraj podľa počasia. Podľa kúpajúcich sa návštevníkov však išlo v našom prípade skôr o výnimku, keďže sú väčšinu času otvorené.

Je tu možnosť požičania si vodných bicyklov a vstup do vody je plytký iba v niektorých častiach. Detské ihrisko tu však nenájdete.

  • MHD sa sem dostanete linkami číslo 53, 56, a 65 – zastávka Vajnory-nadjazd, a linkou číslo 54 – zastávka ŽST Vajnory.
  • Autom sa sem môžete prísť cez Vajnory, musíte prejsť cez železničné priecestie a prvou odbočkou doprava sa dostanete k záhradám. Prípadne cestou od Zlatých pieskov popod nadjazd. Zaparkovať sa tu dá na štrku pri menšom jazere, kde je pomerne veľa miesta na parkovanie, pri väčšom jazere sa parkuje popri jazere, kde je kapacita už obmedzená – oficiálne by sa tu však parkovať nemalo.

VEĽKÝ DRAŽDIAK

Obľúbené jazero Petržalčanov sa nachádza na Jantárovej ceste. Je to prírodné štrkové kúpalisko, ktoré vzniklo v 80-tych rokoch. Jeho rozloha je 13 hektárov a miestami dosahuje hĺbku až 17 m.

Okrem kúpania a plávania je využívaný aj na rybolov či iné športové aktivity – ako napríklad požičovňa vodných bicyklov. Kúpanie je tu na vlastné riziko, ponad jazero je totiž vedené elektrické napätie.

O čistotu jazera a jeho okolia sa stará petržalská samospráva. Platí tu zákaz voľného pohybu psov, ako aj zákaz kúpania pre psy. V upravenom areáli sa nachádzajú stromy, takže sa dá vybrať aj miesto v tieni – prístup do vody je pozvoľný, vhodný pre deti.

Prečítajte si aj: V Petržalke má vyrásť najväčší rodinný park na Slovensku

Vstupné do areálu je zdarma, nájdete tu reštauráciu s denným menu, ale aj viacero stánkov s rýchlym občerstvením a posedením v tieni. Toalety sú k dispozícii za poplatok 50 centov. Areál susedí so stráženým detským ihriskom pre deti rôznej vekovej kategórie, na okraji jazera sa nachádzajú tenisové kurty.

  • Autom sa sem dostanete z Antolskej ulice, Tematínskej alebo Topolčianskej u­lice.
  • MHD linkami autobusov číslo 92,95, 99 a 192 – zastávka Šintavská.

Viac o pripravovanej výstavbe električkovej trate sa dozviete tu: OBRAZOM: Práce na výstavbe električkovej trate napredujú. Čo je nové na petržalskej strane?

Prečítajte si aj: Petržalka nie je len betónová džungľa. Poznáte všetky jej zákutia?

RUSOVCE

Rusovské jazero sa nachádza na území MČ Rusovce, na okraji Lužných lesov. Vyhľadávané je najmä cyklistami a korčuliarmi, keďže je situované priamo pri cyklistickej ceste – pri hrádzi.

Jazero ma štrkopieskové podložie a čistú vodu. Okolie jazera je trávnaté a je tu viacero ostrovčekov a zákutí. Vyhľadávané je aj nudistami. Kúpanie je zdarma.

Bufet ani toaletu tu nenájdete, pre prípadných hladošov to však nie je ďaleko do rýchleho občerstvenia na hrádzi.

  • Autobusom sa sem dostanete s linkami 91,191 – zastávka Gerulata.
  • Auto môžete zaparkovať jedine na začiatku Rusoviec a prejsť kúsok po cyklistickej trase, alebo sa sem dostanete krátkou prechádzkou cez lesík.

Ako vyzerajú bratislavské kúpaliská kedysi? OBRAZOM: Bratislavské kúpaliská voľakedy praskali vo švíkoch

Prírodné kúpaliská v Bratislave
22
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM