ESL Rôzne Správy

Kde stretnete Milana Lasicu, Dorotu Nvotovú, či Martina Valihoru? Na púti neďaleko Bratislavy!

Už tento víkend bude v malebnej dedinke pár kilometrov od nášho mesta unikátna Záleská divadelná púť.

Ilustračný obrázok k článku Kde stretnete Milana Lasicu, Dorotu Nvotovú, či Martina Valihoru? Na púti neďaleko Bratislavy!
9
Galéria
Zdroj: Michal Zajaček

Oslava divadla, hudby a radostnej atmosféry od rána až do večera. Centrum obce Zálesie sa už túto nedeľu premení na festivalový areál. V rámci 10. ročníka Záleskej divadelnej púte ponúkne bohatý program. So známymi menami však prichádza tento rok i niekoľko výrazných zmien.

Ťažký rok

Festival „pre všetky dobré deti a ich neposlušných rodičov“ v malej obci neďaleko Bratislavy sa podľa organizátorov tento rok nerodil ľahko. Ako však ubezpečujú, napriek mantinelom opatrení, ale najmä so zodpovednosťou voči náročnému publiku, vytvorili výberové menu.

„V komornej atmosfére festivalu vystúpi zoskupenie Bolo nás jedenásť na čele s famóznym Milanom Lasicom. V rámci formácie, ktorá vzdáva hold rovnomennému albumu a triu Lasica – Filip – Satinský, sa v Zálesí predstavia Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Martin Valihora a ďalší,“ vraví jeden z organizátorov Branislav Zajaček.

Návštevníci si vypočujú skladby Do batôžka, Spomínam na Paríž či Za dedinou.

„Je to taká čerešnička na torte a poďakovanie všetkým za desaťročnú priazeň,“ hovoria organizátori a vysvetľujú, že vďaka nadšeným dobrovoľníkom, ktorí Záleskú divadelnú púť organizujú, vystúpili na festivale už stovky umelcov.

Láska k umeniu

Podujatia si od začiatku osvojilo povinnosť viesť deti k láske k umeniu a kultúre. Program strieda hudobné vystúpenia s divadelnými predstaveniami a deti sa tak môžu tešiť na Divadlo z kufra von, Divadlo na hojdačke, Divadlo Hopi hope a so svojimi tanečným workshopmi vystúpia aj Tanečný dom a Banda.

„Nekompromisný punkáč za bicími s kefou namiesto číra – aj to je Michal Kaščák, ktorý je predovšetkým známy ako organizátor trenčianskeho festivalu. Na ZDP 2020 sa ukáže vo svojej menej známej polohe v antišportovom projekte Vydrapená bužírka Punk System a predvedie s kapelou rýdzi punk a zábavu, a zrejme aj vlastného čašníka,“ láka nás do Zálesia Branislav Zajaček.

Ako jediný zahraničný interpret bude mať na hudobnom pódiu zastúpenie česká folková kapela Neřež, ktorá vznikla ako voľné pokračovanie tria Nerez. „Namotávka“ Tisíc dnů mezi námi zaznie v podaní Zdeňka Vrešťála, Víta Sázavského a Miloše Klápšte. Žánrovosť ZDP obohatia Modré hory akustik alias Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai. Aj v updatovanom zložení, Modré hory stále robia „rap, čo šepká, keď treba kričať a kričí, keď by mal držať hubu“.

Najlepší kváskový chlieb

Svoje pravidelné zastúpenie majú na púti aj X Band a tiež Funny Fellows, ktorí už tradične zvolávajú festivalových návštevníkov a spustia vlnu radosti po celej obci. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vystúpenie Guitarritos, ktorí s gitarou v ruke doslova vyrastali.

„Od roku 2010 je to už desiatykrát za sebou, čo cez prázdniny žijeme skladaním programu, ktorý poteší ucho aj oko. Je pre nás cťou hostiť v Zálesí takýchto umelcov,“ tešia sa organizátori.

Okrem porcie hudby a divadla naplní chuťové poháriky návštevníkov aj súťaž o najlepší domáci chlieb z kvásku, ktorá je istým odkazom na obdobie, ktoré so sebou priniesla pandémia.

Ťažké časy

Kríza odtrhla od úst nielen mnohým umelcom, ale aj ich publiku. Knihy, filmy, galérie, hudba, divadlá. Čas strávený medzi stenami bytov nám ukázal, že tak ako sme my závislí na kultúre, je kultúra a jej rozvoj závislá na nás. Jedným z dôvodov, prečo je tento rok inak vždy bezplatný festival spoplatnený, je aj okresanie dotačných schém či posun termínu na odvedenie 2 % z daní. Predajom vstupeniek sa tak pokryje aspoň časť organizačných nákladov. Desiate narodeniny Záleskej divadelnej púte budú preto aj poďakovaním sa kultúrnej obci. Otvorený priestor festivalu v Parku Zálesíčko sa pre tento rok zúži do areálu s kapacitou 1000 ľudí s dôrazom na dodržiavanie aktuálne platných hygienických pravidiel.

„Vývoj situácie neustále sledujeme a s rešpektom budeme pristupovať k akýmkoľvek zmenám. Veríme, že to všetci spolu, zodpovedne a disciplinovane zvládneme a práve desiaty ročník bude ten, ktorý nás bude po čase baviť najviac. Keďže chceme, aby sme sa všetci cítili ako po minulé roky v pohode a bezpečne, musíme vykonať viaceré opatrenia a drobné zmeny. Odmenou nám za to bude komornejšia a rodinnejšia atmosféra,“ uzatvárajú organizátori.

Podporiť umelcov kúpou vstupenky môžete prostredníctvom platformy inviton a na oficiálnej stránke podujatia.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM